1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
borishaifa [10]
3 years ago
9

Please help! For what value of x must ABCD be a​ parallelogram? x=?

Mathematics
1 answer:
Vlad1618 [11]3 years ago
4 0

Answer:

x=3

Step-by-step explanation:

For a shape to be a parallelogram, the angles that are across from one another have to be equal.

We can now find x by making both equations equal to each other and solving.

11x+1=13x-5

Solve.

11x+1=13x-5\\6=2x\\x=3

You might be interested in
I WOULD LIKE THIS SOOVED WITH A BREAK DOWN<br> (5x - 4)2= 36
Neko [114]
\bf (5x-4)^2=36\implies (5x-4)(5x-4)=36\impliedby using\ FOIL&#10;\\\\\\&#10;5^2x^2-40x+16=36\implies 25x^2-40x+16-36=0&#10;\\\\\\&#10;25x^2-40x-20=0\implies 5(5x^2-8x-4)=0&#10;\\\\\\&#10;5x^2-8x-4=0\implies (5x+2)(x-2)=0\implies &#10;\begin{cases}&#10;5x+2=0\\&#10;5x=-2\\\\&#10;x=\cfrac{-2}{5}\\&#10;-----\\&#10;x-2=0\\&#10;x=2&#10;\end{cases}
3 0
4 years ago
(Giving Brainiest)<br><br>Geometry Semester 1: Triangles
LekaFEV [45]

Answer:

The answer is "Option A"

Step-by-step explanation:

The Side Angle Side postulates if the two sides, as well as the angle of a triangular, are two sides consistent as well as the angle of a separate triangle included, the two triangles are compatible.

In this situation, the triangle ABC contains two sides AC and BC, with angle C included but which corresponds with both the sides BD and BC, as well as the angle B included in the triangle BCD Added.

3 0
3 years ago
What is 300 is 10 times as much as
Over [174]
30 because 30x10=300
5 0
3 years ago
How much more expensive is it to buy a ticket in New york than in Atlanta?
gizmo_the_mogwai [7]

Answer:B


Step-by-step explanation:


6 0
3 years ago
Which is a better deal 12.4 ounces for $4.99 or 21 ounces for $6.49?
ella [17]

Answer:

<em>Getting 21 ounces for $6.49 is a better deal!</em>

Step-by-step explanation:

4.99 / 12.4 = 0.402419...

6.49 / 21 = 0.30904...

0.4 is larger than 0.30 therefore 0.30 is less and a better deal.

Have an amazing day! ^-^

4 0
3 years ago
Other questions:
  • What is 30 inches in feet
    12·2 answers
  • A farmer sells 7.7 kilograms of apples and pears.3/5 of this weight is apples, and the rest is pears. How many kilograms of pear
    14·1 answer
  • Owen prepared 25 kilograms of dough after working 5 hours in the bakery.
    11·1 answer
  • Select all of the solutions to the equation, 8124 – 16 = 0
    12·1 answer
  • A certain map scale in which 1/2 inch on the map represents an actual distance of 10 miles. A distance of x miles is represented
    8·1 answer
  • 1. 2 (2x +1) + x = x + 2x + 18<br> 2. 2x + x + 2x = 10 + x
    13·2 answers
  • If 3/5 of a cup of water fills 3/4 of a plastic container, how many containers could you fill with one cup of water?
    5·2 answers
  • Which process will transform Figure A onto Figure B ?
    6·2 answers
  • Which is the slope of the lime that passes through the points (2, 8) and (4, 6)?
    11·2 answers
  • The ratio of the measures of the angles of a triangle is 7:5:8. What is the measure of the largest angle
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!