1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Licemer1 [7]
3 years ago
5

Can someone help me out

Mathematics
1 answer:
Nastasia [14]3 years ago
4 0

Answer:

1) -6/-10=3/5

2) -27/10x75/18 = -2025/180 = -135/12 (or) -11 1/4 (or) -11.25

3) 7+8-9=6

4) Billions

5) No, because you can't take a negative number of classes

Step-by-step explanation:

1) -6/-10=3/5

2) -27/10x75/18 = -2025/180 = -135/12 (or) -11 1/4 (or) -11.25

3) 7+8-9=6

4) Billions

5) No, because you can't take a negative number of classes

You might be interested in
2(x+3)=x-4 help plz<br> I don’t understand it
meriva

So the answer is -10.

<em>Look</em><em> </em><em>at</em><em> </em><em>the</em><em> </em><em>attached</em><em> </em><em>picture</em><em>⤴</em>

<em>Hope</em><em> </em><em>this</em><em> </em><em>will</em><em> </em><em>help</em><em> </em><em>u</em><em>.</em><em>.</em><em>.</em>

6 0
3 years ago
Adam has $21 to spend on three pencils. After buying them he had $9. How much did each pencil cost?
Mice21 [21]

Answer:

Each Pencil Cost 4 Dollars

Step-by-step explanation:

First you can subtract 21 by 9 to get 12 dollars which shows how much he spent.

Second you can divide 12 by 3 to get 4 dollars spent. So he spent 4 dollars on each pencil.


6 0
3 years ago
Read 2 more answers
6. someone pls help<br>73". <br>x?​
Mrac [35]

Answer:

hi po

Step-by-step explanation:

download math scaning po

7 0
2 years ago
A.) pinky bought 1 1/2 kg of apples and 5 1/4 kg of mangoes and 1 1/2 Kg of oranges. Find the total weight of fruits B.) If her
Natasha2012 [34]

Answer:

a) The total weight of fruits is 8\,\frac{1}{4} kilograms, b) The weight of the fruits left is 4\,\frac{1}{2} kilograms.

Step-by-step explanation:

a) The total weight of fruits (m_{T}) is calculated by the following formula:

m_{T} = m_{a} + m_{m}+m_{o}

Where:

m_{a} - Total weight of apples, measured in kilograms.

m_{m} - Total weight of mangoes, measured in kilograms.

m_{o} - Total weight of oranges, measured in kilograms.

If m_{a} = 1\,\frac{1}{2} \,kg, m_{m} = 5\,\frac{1}{4}\,kg and m_{o} = 1\,\frac{1}{2}\,kg, then:

m_{T} = 1\,\frac{1}{2}\,kg + 5\,\frac{1}{4}\,kg + 1\,\frac{1}{2}\,kg

m_{T} = \frac{6}{4}\,kg + \frac{21}{4}\,kg + \frac{6}{4}\,kg

m_{T} = \frac{33}{4}\,kg

m_{T} = 8\,\frac{1}{4}\,kg

The total weight of fruits is 8\,\frac{1}{4} kilograms.

b) The weight eaten by her family is determined by the following expression:

m_{E} = m_{a,e} + m_{m,e} + m_{o,e}

Where:

m_{a,e} - Eaten weight of apples, measured in kilograms.

m_{m,e} - Eaten weight of mangoes, measured in kilograms.

m_{o,e} - Eaten weight of oranges, measured in kilograms.

Given that m_{a,e} = \frac{3}{4}\,kg, m_{m,e} = 2\,\frac{1}{2}\,kg and m_{o,e} = \frac{1}{2}\,kg, the weight eaten by her family is:

m_{E} = \frac{3}{4}\,kg + 2\,\frac{1}{2}\,kg + \frac{1}{2}\,kg

m_{E} = \frac{3}{4}\,kg + \frac{10}{4}\,kg + \frac{2}{4}\,kg

m_{E} = \frac{15}{4}\,kg

m_{E} = 3\,\frac{3}{4}\,kg

The weight of the fruits left is found by subtraction:

m_{R} = m_{T}-m_{E}

m_{R} = 8\,\frac{1}{4} \,kg -3\,\frac{3}{4}\,kg

m_{R} = \frac{33}{4}\,kg-\frac{15}{4}\,kg

m_{R} = \frac{18}{4}\,kg

m_{R} = 4 \,\frac{1}{2}\,kg

The weight of the fruits left is 4\,\frac{1}{2} kilograms.

3 0
3 years ago
15p!!what is the percent of change from 86 to 77? round to the nearest percent!
kozerog [31]

Answer:

10%

Step-by-step explanation:

The difference between 86 and 77 is 9.

Divide 9 by 86

\frac{9}{86} = .1046511

Multiply by 100

.1046511 * 100 = 10.46511

Round to the nearest percent

10.46511 \rightarrow 10 \textrm{ percent}

3 0
3 years ago
Other questions:
  • George placed the numbers -1/2 , 8/9 , 0.2 and on the numberline . Which of the numbers is furthest from zero ?
    9·1 answer
  • Clare, David and Elizabeth share 90 marbles in the ratio 4: 5: 6. Calculate the number of marbles that Clare receives
    13·1 answer
  • a technician charges 25$ per hour plus 50$ for a house call to repair home computers. make a table and a graph to show the cost
    5·1 answer
  • Which one of the following items is an example of software
    10·2 answers
  • Solve for x help thx
    8·2 answers
  • 3x(x²-5) what's the product​
    13·2 answers
  • Find the area of the of just the trench
    13·1 answer
  • Given the points (9, -7) and (-1, 10) find the slope.
    6·1 answer
  • PLEASE Write an equation for this line and then state if it has a positive or negative slope. I am NOT GooD AT SlopE Stuff Lol
    11·1 answer
  • In circle Q with the measure of minor arc PR = 48 , find m∠PSR.
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!