1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tasya [4]
2 years ago
13

A music school charges a registration fee in addition to a fee per lesson. Write an equation if each lesson costs $40 and a regi

stration fee for this school is $1,190 to find my total cost. *PLEASE SHOW YOUR WORK*
Mathematics
1 answer:
Jobisdone [24]2 years ago
3 0
T = total cost for music school
L = # of lessons

T = $1,190 + ($40 × L)
T = $1,190 + ($40 × 12)
T. = $1,190 + $480
T = $ 1,670 for 12 lessons
You might be interested in
Please help and explain
Nesterboy [21]

Answer:

Step-by-step explanation:

Proportional functions are of the form y=kx where k is the constant of proportionality.

k=y/x in this case

k=1008/3.5

k=288

4 0
2 years ago
One number is eight less than three times another number. If the sum of the numbers is 20, find the numbers.
mamaluj [8]

Answer:

7 & 13

Step-by-step explanation:

Let the first number be x

2nd number = 8 less than 3 times the other

2nd number = 3x - 8

Their sum = 20

X + 3x - 8 = 20

4x -8 = 20

Collect like terms

4x = 20+8

4x = 28

Divide both sides by 4

4x/4 = 28/4

X = 7

First number = 7

2nd number = 3x - 8

= 3(7) - 8

= 21 -8

= 13.

Therefore the numbers are 7 and 13

Pls mark as brainliest

4 0
3 years ago
John had $21 to spend on 2 notebooks. After buying them he had $13. How much did each notebook cost?
Eva8 [605]

john had 21.00After buying 2 notebooks he had 13.00

21-13= 8 / 2 =4 each notebook cost 4 dollars.

5 0
3 years ago
0=9x^2-49<br> can someone show me how to find the zeroes step by step?
Molodets [167]

Answer: look at the picture

Step-by-step explanation: Hope this help :D

3 0
2 years ago
What’s the correct answer for this?
Deffense [45]

Answer:

The first option

Step-by-step explanation:

In the image, we can notice that NQ is longer than PQ, similar to how JH is longer than NJ. Thus, NQ must be aligned with JH and PQ with JN. As PN and HN are clearly the longest for each triangle, those must be aligned as well.

All of the responses have NP and NH aligned.

The last response does not have NQ aligned with JH.

The second and third do not align PQ and JN.

The first option is our answer.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • If the two triangles shown are congruent, what is true of the two triangles?
    5·2 answers
  • If you are given multiple choice question test, what is the odds of guessing wrong?
    11·2 answers
  • What number is 40% of 720
    11·1 answer
  • The initial number of people that are sick with the flu is 36 and growing at a rate of 8% every day. How many people will be sic
    11·2 answers
  • What is the molar mass of UF6??
    14·2 answers
  • XYZ is reflected across the line x=3. What is the reflection image of Z?
    14·1 answer
  • The ground temperature at an airport is 16 °C. The temperature decreases by 5.6 °C for every increase of 1 kilometer above the g
    7·1 answer
  • 23 ft<br> Area =<br> 64 ft?<br> Volume =
    6·2 answers
  • Which is greater, 125 or V30?
    12·1 answer
  • Help Plz I will mark Brainliest
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!