1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
astraxan [27]
2 years ago
6

A line that is perpendicular to y=-4-10 passing through the point (8,11)

Mathematics
1 answer:
guapka [62]2 years ago
4 0

Answer:

Step-by-step explanation:

11=4(8)+b

11=32+b

-21=b

y=4x-21

i think

You might be interested in
PLEASE HELP SUPER EASY MATH PROBLEM WILL MARK BRAINLIEST
topjm [15]

Answer:

m∠5 = 67

m∠7 = 67

Step-by-step explanation:

m∠4 and m∠5 add up to 180 because they are same side interior angles.

180 - 113 = m∠5

m∠5 = 67

m∠5 = m∠7 because they are vertically opposite angles

hence, m∠7 = 67 degrees  

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the missing leg of a triangle with legs of 7 and a hypotenuse of 10<br> Help please
ahrayia [7]

Answer:

i believe its 24 in for the other leg

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Im confused someone help :(
denpristay [2]

Answer:

Step-by-step explanation

5 0
3 years ago
$10.4856round to the nearest cent
alexgriva [62]
10.49 (5 or more round up)
8 0
3 years ago
Is 4/16 equivalent to 0.25
nydimaria [60]
Yes it is 4/16 to 0.25

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Twice the first number is eleven more than the sum of the other two numbers. The sum of twice the first number and three times t
    14·1 answer
  • On a vacation, DeVante and his family traveled 382 miles at 64 mph. How long did the trip take? (Round to the nearest hundredth)
    11·1 answer
  • What is the area of the following figure?
    9·2 answers
  • What is 20 - (3 x 2 cubed - 5 )?:( :(
    14·2 answers
  • )A scanner scanned 63 photos in 9 minutes. If it scans photos at a constant rate, it can scan _____ photos in 21 minutes.
    13·1 answer
  • Is (2+5)x3 21? Please answer quick
    8·2 answers
  • A 4-pound bag of charcoal coasts $7.44. what is the unit price?
    13·1 answer
  • A total of 19,035 people skied at the resort during the 5 days
    13·2 answers
  • NOT MULTIPLE CHOICE!
    11·1 answer
  • I need it now!!! pls​
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!