<span>4.23 times 9 equals 38.07 :)</span>
Answer:
x = 9/k
Step-by-step explanation:
The first equation has no solution
The picture shows all the work I did, the reason I took a pic is because it is a little hard to explain by text, but I hope this helped you!
P = w * .6
Explanation: First, we must determine the price per pound of watermelon. To do this, we take the cost of the watermelons, and divide it by the number of pounds. 4.38 / 7.3, which is .6. This tells us each pound costs 60 cents, or $.6. We’re trying to say “The total price of watermelon would be the amount of watermelon bought times .6.” Plug in the variables you’re given, and you get p = w * 6.
7 times 4 =28 this is cuz there is seven days in a week and 7x4