Answer:
49
Step-by-step explanation:
She can buy 46 more and she has three, so she can own 49
Answer:
The cost of 16 oz of granola should be $16.16
Step-by-step explanation:
Given that,
The cost of 3 oz of granola is $3.03
We need to find the cost of 16 oz of granola..
As 3 oz = $3.03
1 oz = (3.03/3) = $1.01
The cost of 16 oz will be :
16 oz = 16×1.01
= $16.16
Hence, the cost of 16 oz of granola should be $16.16.
Since in the above case, the beaker has two sections each with different radius and height, we will divide this problem into two parts.
We will calculate the volume of both the beakers separately and then add them up together to get the volume of the beaker.
Given, π = 3.14
Beaker 1:
Radius (r₁) = 2 cm
Height (h₁) = 3 cm
Volume (V₁) = π r₁² h₁ = 3.14 x 2² x 3 = 37.68 cm³
Beaker 2:
Radius (r₂) = 6 cm
Height (h₂) = 4 cm
Volume (V₂) = π r₂² h₂ = 3.14 x 6² x 4 = 452.16 cm³
Volume of beaker = V₁ + V₂ = 37.68 + 452.16 = 489.84 cm³
Yes because each x value differ by 2.5 and each y value also differs at aconstant rat of 1