1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
natali 33 [55]
4 years ago
8

Dana is attaching a shelf to a wall and needs the shelf to be perpendicular to the wall. How many degrees should the shelf be re

lative to the wall?
Mathematics
2 answers:
KiRa [710]4 years ago
8 0
90° because perpendicular lines are never ending.
wolverine [178]4 years ago
4 0

Answer:

90°

Step-by-step explanation:

The shelf will be perpendicular to the wall if it intersects the wall at a right angle which is equal to 90°

You might be interested in
Re-write the quadratic function below in Standard Form<br> y= 6(x−9)2−3
Pie

y = 6 {x}^{2}   - 108x + 483
4 0
4 years ago
A girl walked 6km from her house to a market and discovered that she had covered 4/5 of the distance to the market how far is th
Korvikt [17]

Answer: 7.5\ km

Step-by-step explanation:

Given

Girl has traveled 6 km from her house

She has covered \frac{4}{5} of the distance

Suppose the total distance is x

\therefore 6=\dfrac{4x}{5}\\\\\Rightarrow x=\dfrac{30}{4}\\\\\Rightarrow x=\dfrac{15}{2}\ \text{km}\\\\\Rightarrow x=7.5\ \text{km}

3 0
3 years ago
If nicholas spends $8.10 on pixie sticks,then how many pounds did he purchase?
Alex787 [66]

Answer:

how much does 1 pound cost?

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
12 • 3 ÷ 9 - 2(4² - 10) + 8
vladimir2022 [97]

Answer:

Awnser is 6

Step-by-step explanation:

5 0
4 years ago
I need this urgently anyone knows this?
Tom [10]

Answer:

A/( 1+rt) = P

Step-by-step explanation:

A = P ( 1+rt)

Divide each side by ( 1+rt)

A/( 1+rt) = P ( 1+rt)/(1+rt)

A/( 1+rt) = P

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Please help quick!!!
    15·1 answer
  • Eight years ago, Clyde was 7 years old. Which equation represents Clyde age now?
    7·1 answer
  • I need help on this question and every time I get help on this question some people get it wrong. can someone give me the right
    13·1 answer
  • Morgan is arranging a bowling party for his friends. The party room at the bowling alley is $35. The bowling alley offers a part
    7·2 answers
  • Write the equation in slope-intercept form.<br> -4x – 10y = -7
    14·2 answers
  • HELP ME PLZZZZ!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    11·1 answer
  • Which is the prime factorization of 40?
    10·2 answers
  • Please help immediately! also don't use a link to a website​
    11·1 answer
  • alex has 3 bags with the same amount of marbles in them, totaling 12 marbles. kirian has 3 bags with the same amount in them tot
    14·1 answer
  • The cost of providing water bottles at a high school football game is $35 for the rental of the coolers and $0.50 per bottle
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!