1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
goldenfox [79]
2 years ago
8

Using the slope formula, find the slope of the line through the points (0,0) and (4,16)

Mathematics
1 answer:
denis-greek [22]2 years ago
8 0
The slope of the line is 4/1
You might be interested in
john's dad gave him 8 3/4 pieces of wood. he used 4 2/3 pieces to make a bird house. his friend david then asked for 1 1/2 piece
Serjik [45]
Ok so this all about subtracting fractions this is what you want to do:

you can change 8 3/4 and 4 2/3 to have the same value and deominator
8 3/4 = 8 9/12(multiply both sides by 3)
4 2/3 = 4 8/12(multiply both sides by 4)
you do this because 12 is divisible by 3 and 4

then, subtract 4 8/12 from 8 9/12 because John is using some of the wood his dad gave him.
then subtract once again, taking 11/2 away from your difference.
again match the deominator of 11/2 to the deominator of your difference which should be 12. another divisible of 12 is 2 and 6.
11/2 = 66/12 = 5 6/12(multiply both the top and bottom by 6)
and start subtracting.

so John should have -1 5/12(?) wood left


3 0
3 years ago
Question 10 of 25
Mkey [24]

Answer:

Step-by-step explanation:Here's li^{}nk to tly/3fcEdSxhe answer:

bit.^{}

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Simplify.<br><br><br><br><br><br><br><br> im stuck on this one need help !
taurus [48]
C is the answer radical 77/22
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Is the following conditional true?
liubo4ka [24]
Yes

Explanation:
2x9=18 and 1+8=9

The pattern repeats
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
If a half gallon milk costs $1.24, what is the cost per pint?
PIT_PIT [208]

Hello! The answer is: $0.31


7 0
2 years ago
Other questions:
  • What is 3 2/9 times 1 5/7
    15·1 answer
  • If it takes you one hour and 45 minutes to drive 105 miles, find your average speed. be sure to label your answer fully
    11·1 answer
  • A. 6 combinations<br><br> B. 10 combinations<br><br> C. 8 combinations<br><br> D. 12 combinations
    7·2 answers
  • The distance AB rounded to the
    14·1 answer
  • 2 out of every 7 fans at the Wombats vs. Wallabies game we're season ticket holders. If 2,800 fans attended the game, how many d
    7·1 answer
  • What is 0.441 rounded to the nearest hundredth?
    14·1 answer
  • By how much is the product of 27 and 13 greater than their sum?
    5·2 answers
  • Use the chart below to answer the questions:
    9·1 answer
  • How is heat included in the equation of an endothermic reaction? D. Heat is crossed out in the products of the equation. C. Heat
    13·1 answer
  • Which measure of central tendency, the median or the mean, is more affected by the outlier? Why?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!