Answer is C. Rate if correct please
Answer:
y = 12x-3
Step-by-step explanation:
X = (y + 3) / 12
Multiply each side by 12 to clear the fraction
12 x = (y+3)/12 *12
12x = y+3
Subtract 3 from each side
12x -3 = y+3-3
12x-3 =y
Divide the price by the quantity:
Bananas = 5.40 / 6 = 0.90 each
Oranges = 2.56/8 = 0.32 each
Apples = 4.68 / 12 = 0.39 each
Mangos = 3.16 / 4 = 0.79 each
Oranges have the lowest price each so are the best buy.
Answer:
Step-by-step explanation:
y = mx + b
y = -x/3 + b
1 = -2/3 + b
b = 5/3
y = -x/3 + 5/3
Step-by-step explanation:








