1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dafna1 [17]
3 years ago
12

Solve −4(x + 1) − 3 = −3(x − 4).

Mathematics
1 answer:
Ne4ueva [31]3 years ago
4 0

Answer:

x=-19

Step-by-step explanation:

Distribute

−4(x+1)−3=−3(x−4)

−4−4−3=−3(−4)

Subtract the numbers

-4x-4-3(x-4)

−4x−4−3=−3(x−4)−4−7=−3(−4)

Distribute again..

−4x−7=−3(x−4)

−4-7=−3+12

Add 7 to both sides and then Simplify!

You might be interested in
A steel factory manufactures and sells steel beams
tankabanditka [31]

Answer:

That is very nice. I like steel factory's that manufacture and sell steel beams, they are my favorite!! :]

The question is bland...

And honestly what even is the question?

Step-by-step explanation:

I'll help but explain the question further

4 0
2 years ago
Statistics
user100 [1]

Answer:

Step-by-step explanation:

The lower bound is 10.5 and the upper bound is 15.9

Hope it helps!

8 0
1 year ago
Jalil and Victoria are each asked to solve the equation ax – c = bx + d for x. Jalil says it is not possible to isolate x becaus
Iteru [2.4K]
<span>solve the equation ax – c = bx + d for x:

1) Group the x terms together on the left:     ax - bx - c = d

2) Group the constant terms together:          ax - bx = c + d

3) factor out x:                                             x(a - b) = c + d

4) Divide both sides of the equation by (a - b) to obtain a formula for x:
                                                       c+d
</span>           x(a - b) = c + d   =>    x = ---------
                                                       a-b

This shows that the given equation CAN be solved for x, but there is a restriction:  a must NOT equal b, because if a-b = 0, we'd have division by zero (which is not defined).

Where is Victoria's solution?  Please share it if you want to discuss this problem further.  Thank you.

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
From the top make it drop that's a _____?
olga nikolaevna [1]

Answer:

January

February

march

April

may

June

jAsOn DeRuLo

3 0
3 years ago
How long does it take an airplane flying at a speed of 600 miles per hour to fly 3,000 miles?
ser-zykov [4K]

Answer:

<u>Option D is answer.</u>

Step-by-step explanation:

Hi there!

From the question;

Speed (s) = 600 miles/hr

Distance (d) = 3000 miles

Time (t) = ?

We know that;

Speed (s) = \frac{Distance(d)}{Time (t)}

600 = \frac{3000}{t}

t = \frac{3000}{600}

Therefore, it will take 5 hours to fly 3000 miles.

Hope its helps!

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Mario earns money mowing his neighbors' lawns. The revenue for mowing x lawns is r(x) = 25x. Mario's cost for gas and the mower
    5·2 answers
  • If the output of the equation f(x)=3x+7 is -2 what is the input and how do you solve it?
    13·1 answer
  • Sophia invests 12,500 in an account that earns 4% annual simple intrest. Assuming she makes no addititonal deposits or withdraws
    10·1 answer
  • 34 - 2(x + 17) = 23x - 15 - 3x what is x.
    12·1 answer
  • What is 22.45 and 90.32 rounded to the nearest whole number
    15·1 answer
  • What is the circumference of a circle if the radius is 3.5 meters?
    7·2 answers
  • 7. &gt;<br> b.<br> c.<br> 0<br> 1<br> d.<br> 210<br> 1<br> 2
    8·1 answer
  • Nuts Berry Farm sells nuts for $60 for 4 pounds. Today, and just for today only, Nuts Berry Farm is giving a 30% discount to all
    7·1 answer
  • Mr. Cipalla bought 5 pounds of clay for an art project. He paid $35.35 for clay. What is the unit price per pound of the clay he
    6·1 answer
  • Pls help me<br> also pls put the right answer
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!