The answer is 2 candies per person per month
(1) Find the amount of candy consumed <span>per person per year:
6 700 000 000 </span>÷ 305 000 000 = 21.97 candies per person per year
(2) Find the amount of candy consumed per person per month:
1 year has 12 months.
21.97 candy per person per year ÷ 12 = 1.83 ≈ 2 candies per person per month
DEF = BAC : x = 15 <==
once u allign ur triangles, u will see that there is a scale factor of 1.5.
6 * 1.5 = 9
1.5(x - 5) = 15
1.5x - 7.5 = 15
1.5x = 15 + 7.5
1.5x = 22.5
x = 22.5/1.5
x = 15 <==
Equation to find number's value: 
Number's value: n = 35
Explanation:
Let n be the unknown number for this problem.
One fifth of a number is the same as
.
Three times the number is the same as 3n.
Twice the number plus 42 is the same as 2n + 42.
So, using the information we've gathered so far, we can create the equation that will provide us with n's value.
Equation: 
We can use this equation to find n's value.
You can subtract 2n from both sides to get the equation
, which is the same thing as the equation we were using.
Now add n and
together to get
.
After you do this, your equation should look like
.
Now divide both sides by
to get n's value.
n = 35
Answer:
Please see attached picture
hope it helped you:)
Answer:
12 (p/2 + 17.50) = 750 equation can be used to get regular price of enrollment.
Step-by-step explanation:
So when a new student gets enrolled by paying a $17.50 application fee and gets a value of price halved at p/2
where p = regular price of enrollment
So in reality, for the student to be enrolled he/she must pay = (p/2) + $17.50 application fee to be able to get that special offer.
So Twelve new students enrolled, meaning they paid: 12 (p/2 + 17.50 application fee)
The amount they all paid is $750.
To get the regular price of enrollment from the price that included the application fees, the equation to use would be: 12 (p/2 + 17.50) = 750