1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
gogolik [260]
3 years ago
15

Is 4x+2y=9 a linear equation

Mathematics
1 answer:
ExtremeBDS [4]3 years ago
3 0
Yes it is a linear equation
You might be interested in
Find the value of tan(B)<br><br> please help quickly
elena55 [62]

Answer:

it is 4/3

Step-by-step explanation:

because tan(B) = opposite/adjacent

4 0
3 years ago
.0417 DIVIDED 100 PLZ HELP (⊙_⊙)
nikklg [1K]

Answer: 0.000417

Hope this helps can u give me brainliest

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Help! what’s the answer. I looked it up but it’s not right too many different answers
Ne4ueva [31]
7x+2y=-17

steps:
x=2x + 5x
y=3y - y
sum=-5 -12
6 0
3 years ago
Identify the following as either an expression, an equation, or neither.<br>3x+(10 - x) = 3​
n200080 [17]
The following is an expression.
6 0
3 years ago
2. Any number that can result from
Alla [95]
Multiple im pretty sure- Well, a multiple is any number obtained by multiplying other numbers together. Multiples are most commonly discussed in the context of integers.
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Subtracting 6 from the product of 4 and a number results in the number added to 27.
    15·1 answer
  • 4.5 liters to milliliters
    14·1 answer
  • The sum of two numbers is 15. Twice one number equals 3 times the other. Find both numbers
    9·1 answer
  • The sum of any two consecutive integers is always odd true or false
    9·2 answers
  • Write log4 14 as a logarithm of base 3. <br><br> HELP!!!!!
    10·2 answers
  • The question is about square root
    7·2 answers
  • A recipe calls for 1/3 cups of flour. If Yasmin decides to quadruple the recipe, how many cups of flour will she need? plz answe
    8·2 answers
  • A corn vendor at a farmer's market was selling a bag of 8 ears of corn for $2.56. Another vendor was selling a bag of 12 for $4.
    6·1 answer
  • If each person gets 3/4 pound of squash, how many people can evenly split a 9-pound basket of squash from the farmer's market?
    13·1 answer
  • An Internet service provider allows a certain number of free hours each month and then charges for each additional hour used. We
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!