1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
GuDViN [60]
3 years ago
10

What would be the exact side length of a square if the area was 49 m2

Mathematics
1 answer:
nata0808 [166]3 years ago
4 0

Answer:

7

Step-by-step explanation:

The square root of 49 is 7

You might be interested in
Type the correct answer in each box. Use numerals instead of words. If necessary, use / for the fraction bar(s).
sergiy2304 [10]

Answer:

The measure of angle θ is 7π/6. The measure of its reference angle is  <u>210°</u>

and sin θ is​ <u>-1/2</u>.

Step-by-step explanation:

The correct question is:

<em>The measure of angle θ is 7π/6. The measure of its reference angle is  ___</em>

<em>and sin θ is​ ___</em>

180° is equivalent to π radians. To transform 7π/6 radians to degrees, we have to use the following proportion:

180° / π radians = x° / (7π/6 radians)

x = (180/π) * (7π/6 radians)

x = 210°

And sin(210°) = -1/2

6 0
3 years ago
I need to find the ratio of the line
Tom [10]
-2 or -2/1 because the ratio is y over x and the line is going down 2 (-2) every time it goes to the right once (1)
7 0
3 years ago
Almonds cost $15.50 for 6 pounds. Find the unit rate. Round to the nearest cent if necessary.
Salsk061 [2.6K]
15.50 for 6 lbs......15.50/6 =  $ 2.58 per lb
4 0
3 years ago
2xy'' +(4x+1)y' +(2x+1)y =3( x^1/2)*e^(-x)
satela [25.4K]

Answer:

Bro i do not know

Step-by-step explanation:

I tried to search it but it took me back to here sorry.

6 0
3 years ago
What is 98.627<br> -8.823
Phoenix [80]

Answer:

89.804

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • You invest in a new play. The cost includes an overhead of $30,000, plus production costs of $2500 per performance. A sold-out p
    15·1 answer
  • What is the least common multiple of 24 27 and108
    11·2 answers
  • The coffee beans from 14 trees are required to produce 7.7 kg of coffee. This is the
    13·1 answer
  • Marla’s School has 1,030 students. Kim’s school has 3 times as many students as Sandi’s School. Write an equation to find the nu
    10·1 answer
  • What is another way to represent 100
    8·2 answers
  • A triangle with one angle larger than 90° is called a(n) triangle.
    9·2 answers
  • HELP ME ASAP PLEASE IM REALLY STRESSED :c
    8·2 answers
  • What is 2/3 simplified and divided please show steps
    14·2 answers
  • Ayuda :c aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
    11·1 answer
  • Help Equation in the screenshot
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!