Answer:
19km
Step-by-step explanation:
190km divided by 10hr = 19km per 1hr
Hey there!
a = 5 ; b = 2
Option A.
a + b
= 5 + 2
= 7
Option B.
a - b
= 5 - 2
= 3
Option C.
2a + 3b
= 2(5) + 3(2)
= 10 + 6
= 16
Option D.
5a - b
= 5(5) - 2
= 25 - 2
= 23
Good luck on your assignment and enjoy your day!
~Amphitrite1040:)
Answer:
Step-by-step explanation:
3c + 5w = 16
6c + 2w = 22
-6c - 10w = -32
6c + 2w = 22
-8w = -10
w = 10/8 = 5/4 = $1.25 per lb
3c + 5(1.25) = 16
3c + 6.25 = 16
3c = 9.75
c = $3.25 per lb
Answer:
Option 4
Step-by-step explanation:
It's a geometric progression.
After t years,
500(1.1^t)
After 6 years,
500(1.1⁶) = 885.7805
Answer:
Adjacent
Step-by-step explanation:
Adjacent angles are two angles that have a common vertex and a common side but do not overlap