1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
11111nata11111 [884]
3 years ago
8

Can someone please help I forgot how to do this.

Mathematics
1 answer:
JulsSmile [24]3 years ago
5 0

Answer:

5²+1×2 - 4(4) = 11

Step-by-step explanation:

up top when it says a = 4

and b = 5 that's means b and a are those numbers.

then while 4 is touching a that means to multiply. And the 2 up top of b means 5×5, then do order of operations to find the answer. If you dont you'll get it WRONG.

Order of operations is this

Parentheses

Exponents

Multiplication

Division

Addition

Subtraction

You might be interested in
Which statements describe the rotations about the origin that could have transformed RSTU to R'S'T'U'? Check all that apply.
Katena32 [7]

clockwise rotation

90° rotation

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Why is every prime number greater than 2 an odd number?
DanielleElmas [232]
Every prime greater than 2 is oddNo even number greater than 2 is prime
5 0
3 years ago
PEASE HELP! The table below shows the values of y for different values of x:
Shkiper50 [21]
<span>A) y = 3x because the slope (rate of change) is 3. The y-intercept is 0 so we don't necessarily need to add anything else.
</span>
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Your parents purchase a computer for $1,257.00 plus 6% sales tax. They decide to finance it through the store’s 0% program for 6
Katena32 [7]

Answer:

$111.59

Step-by-step explanation:

The total amount of the purchase was the cost of the computer plus the sales tax:

$1,257*1,06= $1,332.42

Now, to determine the interest that they will have to pay, you have to consider that the interest rate is 16,75% APR that is the annual percentage rate but as only 6 month have passed, the interest rate at this point that they have to pay is 8.375%:

$1,332.42*8.375%= $111.59

The interest that they will be charged is  $111.59

5 0
3 years ago
What is the price per kilogram of candy if you paid $2.25 for 1 1/4 kg?
Nostrana [21]

Answer:

1.80 dollars per kilogram of candy.  

Step-by-step explanation:

How to get this is simple and you will use it later in life, you take the price of the candy you paid for, then you divide it by the amount in pounds, or kilograms, to get the price per pound.  


2.25 / 1.25 = 1.80


Cheers!

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Mother bought a washing machine for $490 and a dryer for$ 520 if she made 10 equal payments how much would each payment be
    7·1 answer
  • The ratio of the number of miles run to the number of miles biked is equivalent for each row in the table.
    7·1 answer
  • Consider the differential equation 4y'' â 4y' + y = 0; ex/2, xex/2. Verify that the functions ex/2 and xex/2 form a fundamental
    12·1 answer
  • In the figure angle a measures 41 degrees and angle d measures 32. What is the measurement of angle E?
    12·1 answer
  • True OR False<br> The lengths 45, 42, and 15 make a right triangle.
    7·1 answer
  • What value of x makes this equation true?<br><br> -3x + 10 = 5x + -8
    8·1 answer
  • The length of the room is two times it's breadth and 5 times it's height. if the volume of the room is 100 m³, what is the cost
    13·1 answer
  • Find the product of -9 and -3.<br><br> 1. 0-3<br> 2. 27<br> 3. 0-27<br> 4. 3
    10·2 answers
  • Problem # 1<br> only need a conclusion
    5·1 answer
  • HELP PLZ!!!!
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!