1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Olin [163]
3 years ago
8

A square is shown having each side equal to 0.75 inch. Each side of the square has a triangle on it. The height of the triangle

is labeled as 0.8 inch.
What is the surface area of the figure?
A.0.5625 square inch B. 0.7625 square inch C. 1.5625 square inches D. 1.7625 square inches
Mathematics
1 answer:
ElenaW [278]3 years ago
4 0
The area of the square can be found by...
0.75 • 0.75 = .5625

The area of one triangle can be found by...
1/2 • 0.8 • 0.75 = .3

In order to find the total surface area of the figure, you must...
.5625 + 4(.3) = 1.7625

So the answer is D
You might be interested in
There are 63 marbles in a leather bag. Some of the marbles are blue, some are green, some are clear, some are gold, and some are
sveticcg [70]

Answer:9

Step-by-step explanation:1/7 of 63 =9

4 0
3 years ago
Set A contains three different positive odd integers and two different positive even integers; set B contains two different posi
Lostsunrise [7]

Answer:

\frac{2}{5}*\frac{3}{5} +\frac{2}{5}*\frac{2}{5}+\frac{3}{5} *\frac{3}{5}  = \frac{19}{25}

Step-by-step explanation:

We must remember that in order to get one even number we need to multiply one even number times one odd number or two even numbers. So, the first term tells the probability of having an even number from A and an even number from B, the next would be even from A and odd from B and the last one tells the likelihood of having odd from A and even from B

3 0
3 years ago
Decide which of the two given prices is the better deal and explain why.
vladimir1956 [14]

Answer:

6-ounce bottle for ​$3.49 because its

.58 per ounce

3.49 divided by 6 = .58

Step-by-step explanation:

9.59 divided by 14 is .69 per ounce

chegg

6 0
2 years ago
Which graph shows g(x)=(13)x−2+6?<br><br> (pretend I did not select anything)
Aleks [24]

Answer:

The answer is D (I'm 99.9999% positive it's the correct answer)

Step-by-step explanation:

It's kinda hard to tell with the pictures but look at the screenshot I attached bc that's how it should look :)

hope this helps :)

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
X+5 divided by 3=15 what is the answer?
GREYUIT [131]
All you have to do is solve for x. See the following steps below.

Step 1. Subtract \frac{5}{3} from both sides

X= 15-\frac{5}{3}

Step 2. Simplify 15- \frac{3}{5} to \frac{40}{3}

X= \frac{40}{3}
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Write a word name as you would on a check for the dollar amount $681.66. Choose the word name that would be written on a check f
    5·1 answer
  • What is (b) called ?
    11·2 answers
  • What is ; 1.5×0.32 pls answer this asap​
    5·2 answers
  • Evaluate i^31 please help
    15·1 answer
  • Which expression is equivalent to the expression 6h + 2?
    12·2 answers
  • A bakery offers a sale price of $2.90 for 3 muffins. What is the price per dozen?
    13·2 answers
  • 1, 3/2 , 9,4 ...<br> Find the 9th term HELP ASAP
    11·1 answer
  • If the bill for dinner at a restaurant is $65.00, what is the total bill with a 15% tip?
    15·1 answer
  • Wha is the equation of the line?
    9·1 answer
  • A website-hosting service charges businesses a
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!