1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
padilas [110]
2 years ago
11

A clothing store buys jeans for $12 and marks them up %200 before selling them to customers. What is the selling price of jeans?

Mathematics
1 answer:
zaharov [31]2 years ago
5 0
I would multiply $12 times 200%
You might be interested in
Kaylie had $1250 in her saving account. She withdrew $82 each month in order to pay for a summer vacation. How much did Kaylie h
kondaur [170]
$594 would be your answer :)
3 0
3 years ago
26.8 as a percent what is 26.8 as a percent
nirvana33 [79]
I think it would be 2,680%
If I’m wrong I owe u a donut
7 0
3 years ago
What is 1.4% of b? What is 8% of x?
Nikolay [14]

Answer:

Step-by-step explanation:

1.4% of b = \frac{1.4}{100}*b = 0.014b

8% of x = \frac{8}{100}*x = 0.08x

4 0
3 years ago
Calculate, to the nearest cent, the future value FV of an investment of $10,000 at the stated interest rate after the stated amo
Fynjy0 [20]

Answer: 1,000

First, you have to find how much 7.5% is coming out of 10,000. So in this case it's 750. Multiply 750 by 12 years. Thats 9000, you then subtract 9000 and 10,000 to get 1,000.

4 0
3 years ago
Translate and solve: 94% of what number is 611?
irga5000 [103]

Answer:

574.34

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Which of the following expressions is written in scientific notation? (math)
    10·2 answers
  • Help me please....ASAP...................................
    9·1 answer
  • Using the given model. What value of X would make the equation true?
    8·1 answer
  • A bowl has 85 pieces of candy. Nineteen children empty the bowl of candy. Some children take 3 pieces, some children take 5 piec
    11·1 answer
  • Lee bought a 7 kilogram can of raisins for $6.50. What is the unit price? Round answrr to the nearest cent.
    8·1 answer
  • Whats the measure of XZ ?
    13·1 answer
  • An angle whose measure is -120 is in standard position. In which quadrant does the terminal side of the angle fall
    9·1 answer
  • Aster corporation accepted a $20,000, 9 percent 120-day note dated august 25 from lee company in settlement of a past bill. On O
    11·1 answer
  • Find the volume of this shape.
    11·1 answer
  • there are 20 girls in the school choir. 15% of them wear glasses. how many girls in the choir wear glasses?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!