1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elenna [48]
3 years ago
15

Olivia walks up to a tank of water that can hold up to 50 gallons. When it is active, a drain empties water form the tank at a c

onstant rate. When Olivia first sees the tank, it contains 38 gallons of water. Four minutes later, the tank contains 18 gallons of water.
a.) At what rate is the amount of water in the tank changing? Use a signed number and include the unit of measurement in your answer.

b.) How many more minutes will it take for the tank to drain completely?

c.) How many minutes before Olivia arrived was the water tank completely full?
Mathematics
2 answers:
agasfer [191]3 years ago
8 0

Answer:

C

Step-by-step explanation:

I got the answer C because if the estimated value of the tank is 50 and it gets drained it will only have 18 gallon in it

faltersainse [42]3 years ago
5 0

5%

3.36m inutos

2.24mi nutos

You might be interested in
What is this shape which is 75 mm in diameter and 112 mm in height.<br> This shape has to be a prism
klasskru [66]
The shape you are looking for is a pyramyde

<span />
8 0
3 years ago
Bess drew a rectangular prism that is 12 units long, 8 units wide, and 13 units tall. What is the volume of the rectangular pris
Katena32 [7]

Answer:

D. 1,248 cubic units

Step-by-step explanation:

the volume of the rectangular prism = length*width*height = 12*8*13 = 1248 cubic units

5 0
3 years ago
Ms. Barclay orders birthday cupcakes for the month of June from an online vendor. Each cupcake costs $1.25 and there is a one-ti
artcher [175]

Answer:

Ms. Barclay ordered 9 cupcakes.

Step-by-step explanation:

$1.25x9=11.25

11.25+3.25=$14.50

8 0
3 years ago
The mechanic charges $90 for a vehicle inspection plus an additional $35 per hour. If the mechanic works for 8 hours, what will
kvasek [131]

Answer:

$370

Step-by-step explanation:

You already have 90 dollars so we can put that to the side for right now

If you're charged $35 at an hourly rate for 8 hours then you have to multiply the two together

30 x 8 = 240

5 x 8=40

240 + 40=280

Now is when your $90 dollars comes in. Now just add the two together and you'll end up with your final answer

280+90=370

6 0
3 years ago
A B and C are collinear, and B is between A and C. The ratio of AB to AC is 2:7. If A is at (0,-8) and B is (2,-4), what are the
labwork [276]

Answer:

  C = (7, 6)

Step-by-step explanation:

The problem statement tells us the relation between the points is ...

  (B-A)/(C-A) = 2/7

  7(B -A) = 2(C -A) . . . . . . multiply by 7(C-A)

  7B -7A +2A = 2C . . . . . add 2A

  C = (7B -5A)/2 . . . . . . . divide by 2

  C = (7(2, -4) -5(0, -8))/2 = (14, 12)/2 . . . . . fill in the values of A and B

  C = (7, 6)

5 0
3 years ago
Other questions:
  • The speed-time graph shows the first 30 minutes of another train journey. The distance travelled is 100km. The maximum speed of
    9·1 answer
  • Jim earns $1,600 per month after taxes. He is working on his budget and has the first three categories finished. Housing $576 Fo
    8·1 answer
  • What is the unit rate of 5 packs of gum for 1$?
    9·1 answer
  • Need help with this ​
    12·1 answer
  • Expand (x-4)^4 with binomial theorem or pascal's triangle SHOW ALL STEPS!
    13·1 answer
  • !Sure Blame the answer!
    9·1 answer
  • Error analysis- MULTIPLY AND DIVIDE DECIMALS
    8·1 answer
  • Name all of the radii of the circle. Ok guys im soooo sorry!!!
    9·2 answers
  • Find the value of in the triangle shown below.<br> 13<br> 12<br> X
    8·1 answer
  • Find the value of x and the measure of each labeled angle. (8x - 20ºX (5x + 37)​
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!