Answer:
$26.91
Step-by-step explanation:
9.50 +13.93 =23.43
50.34 - 23.43 = 26.91
Answer:
7
Step-by-step explanation:
7 is the whole number and 1/3 is a fraction
Answer:
A)
- National brand cornflakes is 0.174 = .17/oz
- Store label cornflakes is 0.514 = .15/oz
B) The larger box is cheaper per ounce.
C) 2.09 – .30 = 1.79 for 12 ounces. So than $1.79/12= .15/oz.
They would both be the same so there would be no better deal.
Answer:
3: 1
Step-by-step explanation:
hope this helps
$5. Subtract the cost of the magazine, $3, from the total cost, $28. Now you have $25 then you divide it by the amount of notebooks you have.