1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Scilla [17]
3 years ago
8

Which equation correctly applies the distributive property?

Mathematics
2 answers:
Elodia [21]3 years ago
7 0

Answer:

−3⋅(6.48)=(−3⋅6)+(−3⋅0.4)+(−3⋅0.08)

Step-by-step explanation:

nadezda [96]3 years ago
4 0
3.(6.48)=(-3.6)+(-3.0.4)+(-3.0.08)
You might be interested in
3(r − 17) − 10 = –4<br><br> r =
suter [353]
The answer is 5 I think
5 0
3 years ago
Sarah had $263 to spend on nine books. after buying them she had $11 how much did each book cost
erastovalidia [21]
Each book costed 29 dollars
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
4(x+3)-4=8(1/2x+1)<br> What is x
DanielleElmas [232]

Answer:

i think the answer is x=4

hope it helps

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
1. a -7 when a = 3 a + 7 = 3 + 7 = __​
Tanya [424]

Answer:

If a = 3

a -7 = -4

Step-by-step explanation:

Here, we want to find the value of a -7 given that a = 3

To find this value, we are going to make a substitution

We simply substitute 3 for the value of a

we have this as;

3 -7 = -4

3 0
3 years ago
Is the statement a good definition, If not, find a counterexample. A square is a figure with two pairs of parallel sides and fou
leva [86]

Answer:

I would say that that is actually a perfect explanation of a square.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • What is 529 rounded to the nearest 100
    11·2 answers
  • A girl is now one-third as old as her mother. In three years, she will be two-fifths as old as her mother will be. What are thei
    15·2 answers
  • A horse runs for 0.25 h and travels 9 mi. The horse’s distance varies directly with the amount of time it runs.
    14·2 answers
  • A music player was marked down by 1/4 of the original price.
    7·1 answer
  • .75(x+10)=2+.5(x+4) HELP ME PLEASE THIS IS A TIMED QUIZ!!!!!
    8·2 answers
  • Jalen bought 24 juice packs for $7.20 Tia bought six juice packs for $2.70 which statement describes the difference in the unit
    14·1 answer
  • The surface area of a cone is 54 square inches. What is the surface area of a similar cone that is three times as large?
    8·1 answer
  • 4. (2)
    11·1 answer
  • What is 10 to the fourth power?
    12·2 answers
  • What is the slope-intercept equation of the line below?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!