1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Hatshy [7]
3 years ago
14

Find the sum of the interior angle measures of a pentagon

Mathematics
1 answer:
IrinaVladis [17]3 years ago
5 0

Remember that the formula for the sum of the interior angles within a regular polygon is:

180(n-2), where n is the number of sides that the polygon has


Thus, the sum of the interior angles of a pentagon is 180(5 - 2) = 180(3) = 540^{\circ}.


The answer is 540 degrees.

You might be interested in
Jacob multiplied 30 by 0.25 and got 7.5. Zane said that it was wrong because when you multiply two numbers the product is always
stich3 [128]

Answer:

Jacob, when you multiply a whole number by a decimal you get a number smaller than the whole number you started off with.

Step-by-step explanation:


7 0
4 years ago
True or false: you flip the sign every time you multiply or divide when you're solving an
larisa [96]

False. You only flip when the number you are multiplying/dividing is negative.

5 0
3 years ago
2025bellikar avatar
Novosadov [1.4K]

Answer:

sweet

Step-by-step explanation:

This took 80 minutes

3 0
3 years ago
Write an expression that can be used to multiply 6x198 mentally
Vilka [71]
6×100+6×90+6×8 I think that is the answer
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jan spent the day at the mall. She came home with $9.50. She spent $5.25 on earrings and 3 times that amount on a shirt. How muc
ki77a [65]

Answer:

She took $30.50 to the mall originally

Step-by-step explanation:

Let us solve the problem step by step

∵ She spent $5.25 on earrings

∵ The price of the shirt is 3 times the price of the earrings

∴ The price of the shirt = 3 × 5.25 = 15.75

∴ She spent $15.75 on the shirt

Find her total spending in the mall by adding the prices of earrings and the shirt

∴ She spent = 5.25 + 15.75 = 21

∴ She spent $21 on the mall

∵ She came home with $9.50

∵ She spent $21 on the mall

- Add them to find her original amount of money

∴ She took = 21 + 9.50 = 30.50

∴ She took $30.50 to the mall originally

5 0
3 years ago
Other questions:
  • 6x^2-x<2 solve, show your answer on a number line. State your answer in interval notation
    5·1 answer
  • What is the fourth step in Dino's recipe?
    5·1 answer
  • 15 Points! (2 Questions)
    7·1 answer
  • Devon has 8 pairs of socks and 3 pairs of shoes how many ways can Devon choose one pair of socks and one pair of shoes
    12·1 answer
  • 5. A jar of olive oil is priced at $10.08 for 8 ounces. What is the cost per ounce?
    5·2 answers
  • Use the rule "subtract 6" to create a sequence of 10 numbers starting with 100. (explanation/work needed)
    9·1 answer
  • haley puts these 12 tiles in a bag and shakes the bag.Then she picks a tile at random.What is the probability she picks a tile t
    6·1 answer
  • To mail a letter, it costs $0.48 for the first ounce, then $0.20 for each ounce thereafter. Find the cost to mail a letter that
    9·1 answer
  • Directions: Read, analyze, and choose the letter of the correct answer. Write your
    11·1 answer
  • Line l passes through point (3,−26) and line p is the graph of y−3=−5(x−2) .
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!