3√1024<span>= 10.079368399159
That's your answer.
</span>
T= MN+R
I believe that this is the right answer
Join the centre O to the chord (let it be MN) & let OH be the perpendicular to the chord
OH bisects MN into 2 equal parts (each one is x/2)
OMH is a right triangle with one side =8, the second leg =x/2 & the hypotenuse = 12 (Radius)
Apply Pythagoras:
12² = 8² +(x/2)² ==>144=64 + x²/4 ==> x²=4(144-64) =320
x²=320==> x=√320 =17.88 ≈17.9
Answer:
$11.23
Step-by-step explanation:
To find the unit price divide the price by the product. For example, 12 ounces of juice costs $2.45. You divide $2.45 by 12 ounces. The unit price would be $0.20.
<em>I hope this helped you, if it did more than all the other answers that may be on your question, feel free to give me brainliest, I would really appreciate it.</em>