1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lys-0071 [83]
3 years ago
12

A store sells jump ropes. Each jump rope costs the same amount. During a sale, the store reduces the price of each jump rope by

$1.90. Marc spends $12.78 on 2 jump ropes at the sale price.
What was the price of 1 jump rope before the sale?
Mathematics
2 answers:
mrs_skeptik [129]3 years ago
8 0
8.29 for one jump rope I believe someone correct me if I’m wrong hope this helps
Contact [7]3 years ago
8 0

Answer:

Each price was 2.59

Step-by-step explanation:

You might be interested in
The degree of the product is the <br> of the degrees of the factors.
Svet_ta [14]

Answer:

Sum

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
2x^3y + 18xy - 10x^2y - 90y Part A: Rewrite the expression so that the GCF is factored completely.
KATRIN_1 [288]
2(x^3y+9xy-5x^2y-45y)
4 0
3 years ago
FIND AC! PLS HELP!!
Anna007 [38]

Answer:

AC = 7.3 in

Step-by-step explanation:

tan(51°) = 9/AC

1.24 = 9/AC

AC = 9/1.24

AC = 7.26

5 0
2 years ago
What is 875x132 explained
mina [271]
Hope this helps let me know if it does :)

8 0
2 years ago
Determine the scale factor for each dilation. Determine whether the dilation is an enlargement, reduction, or congruence transfo
scoray [572]

General Idea:

W hen we are given a point P(x, y) centered at origin with a scale factor of k, then the dilated point will be given by P' (kx, ky)

Whenk>1, then P' is enlargement of P

When 0 < k < 1, then P' is reduction of P

Applying the concept:

In the diagram given A'B'C' is enlargement of ABC. So the correct option will be option A. k = 2, enlargement

6 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the difference x/x^2-16-3/x-4
    11·1 answer
  • -7/9y - 4 = 2/3y + 9
    9·1 answer
  • Solve for x<br><br> 6x + 7y = –2
    13·1 answer
  • The legs of a right triangle measure 3x and 15. If the hypotenuse measures 3x + 3, what is the value of x?
    14·1 answer
  • Which is an equation of the line with a slope of 1/4 and a y-intercept of -2
    11·1 answer
  • The unit rate for peaches is $2.00 per pound. The unit rate for grapes is $2.50 per
    15·2 answers
  • What is the best way to describe the solution for the following question 2x+3=2x-8 A) There is only one solution (x=5) B) There
    15·1 answer
  • 3x+8y=162 <br> 5x+2y=117<br> PLEASE SOLVE THESE EQUATIONS
    5·2 answers
  • Help Please!! I will give brainliest!
    8·2 answers
  • At Sunshine Lanes, each bowler pays $7 per game including shoe rental. Martin graphs the relationship between the number of game
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!