1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
andrew-mc [135]
3 years ago
13

Use the distributive property to rewrite the expression in factored form. 15g−40

Mathematics
1 answer:
muminat3 years ago
5 0

Answer:

c

Step-by-step explanation:trust

You might be interested in
What’s the answer to 10=7-m
dsp73

Answer:

m=-3

Step-by-step explanation:

10=7-m

m=7-10=-3

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 12 ounce can of store brand tomato paste costs $1.46 at a supermarket. The unit price of the sauce is listed on the shelf belo
kykrilka [37]
You can calculate it by divided but most of the people get confused about is it gonna be 12/1.46 or 1.46/12. The correct is 1.46/12 because take the money divided all 12 to get a unit price if you take 12/1.46 which mean divided all ounce can to money and that makes nonsense.


So 1.46/12 = $0.12 for each ounce can

Hope this help!
4 0
3 years ago
If the radius of a circle with center 0 is 15.5, and the measure of angle AOB is 90, what is the length of arc AB?
Zina [86]

The circumference of the circle is found using the formula C = 2 PI r

Circumference = 2 *PI * 15.5 = 31pi

The angle is 90 degrees, which is 1/4 of a complete circle ( 360 degrees).

The arc length would be 1/4 of the circumference:

Arc length = 31pi / 4 = 7.75PI

3 0
3 years ago
Help me please thank you
Andrews [41]
1st is parallel

2nd is perpendicular

3rd is perpendicular

4th is perpendicular
8 0
3 years ago
Write an equation for the line that passes through (1, -1) and (0, -4).
Lynna [10]
The solution to the question

6 0
3 years ago
Other questions:
  • 150 140 130 120 110 100 90 80 70 60 50 40
    6·1 answer
  • Four friends share 3 fruits bars equally how much does each friend get
    6·2 answers
  • What is the solution to 3+4eX+1 = 11?
    15·1 answer
  • Finn changes his mind and, from now on, decides to take the normal route to work everyday. On any given day, the time (in minute
    10·1 answer
  • Please answer the question from the picture above:)
    9·1 answer
  • How many potential phone numbers can be created from the last seven digits (XXX – XXXX) if each digit can be any number 0-9?
    6·1 answer
  • A man walks 6 kilometers towards south and then he traveled 10 kilometers towards west and then 4 kilometers towards north and t
    11·1 answer
  • The cheerleader section is on the basketball court. Each row requires a section of floor that is 1 ¾ yards by 3 ⅓ yards. How man
    15·1 answer
  • Please help multiple choice
    7·1 answer
  • What is an acute- angled triangle?
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!