1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sveta [45]
3 years ago
8

If a 11 inch wheel cost $21.35 what is the cost per square inch

Mathematics
1 answer:
Natali [406]3 years ago
8 0

Answer:

$1.94 per square inch

You might be interested in
I need help please on #7
vredina [299]
X=-4 is the answer for this question
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
1)An employee’s hourly raise went up from 10$ per hour to 12$ per hour. What is the rate of increase?
Step2247 [10]
1- went up 20%

2- went up 7%


Hope this helps:)
4 0
3 years ago
A ticket to a particular theme park regularly costs $84.99, however the theme park is running a spring break special for 15% off
Ilya [14]

Answer: 306.30

Step-by-step explanation:

DiscountPrice = 84.99 - (84.99 x 0.15)

Cost for 4 = discountPrice x 4

Total = cost for 4 x 1.06

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Select the correct answer.
taurus [48]
Answer:
A. -4

Explanation:
-4 - 6 = -10
5 (-4+2) = -10
8 0
3 years ago
Im SUPER confused who's Candice?
olya-2409 [2.1K]

Answer:

Whoes Joe?

Step-by-step explanation:

3 0
1 year ago
Other questions:
  • Gracie will go to the swimming pool on 20 different days this months.
    7·1 answer
  • The trail is 3424 miles long . It begins in city A and ends in B. Manfred has hiked 3/8 of that. How many miles has he hiked
    7·2 answers
  • Joe is preparing 18 hot dogs for his party. However, Joe only has 12 hot dog buns. How many more hot dog buns does Joe need?
    14·2 answers
  • Consider the equation ay'' + by' + cy = d, where a, b, c, and d are constants. (a) find all equilibrium, or constant, solutions
    13·1 answer
  • Expand this expression and combine like terms 1/3(x-9)
    11·2 answers
  • A scale drawing of Jack's living room is shown below:
    9·2 answers
  • Which is the most accurate statement about the
    7·2 answers
  • 1500Tsh was divided amoung juma,anna and rose in ratio of 2:3:5 respectively.find how much each got?​
    13·1 answer
  • The average person's stride lenghth the distance covered by one step is aproximently 2.5 feet long. How many steps would the ave
    14·1 answer
  • Solve for x and then find the measure of ZB
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!