Two pounds of cashews shown cost $19, and 8 pounds cost $76. Show that the relationship between the number of pounds of cashews
and the cost is a proportional relationship. What equation can be written to represent the relationship?
1 answer:
You just have to divide 76 by 8 to find the value of one pound of cashews. This can be done also by dividing 19 by 2.
You might be interested in
Answer:22
Step-by-step explanation:
Answer:
(-2,-3)
hope it will help you
Answer:
28 pieces
Step-by-step explanation:
14.9 ÷ 0.52 = 28.653
A. (0.6, -2.8)
Hope this helps! :)