1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
slamgirl [31]
3 years ago
12

2. Solve this: f(x) = 2x^2 + 5x - 12

Mathematics
1 answer:
MAVERICK [17]3 years ago
7 0

A n s w e r:

(x+4)(2x−3)

You might be interested in
Pls help with this !!
photoshop1234 [79]

Answer:

25.12 so the nearest 10 is 25.10

5 0
3 years ago
I need help in this question
Sauron [17]

Answer:

I think this is solution of your problem

4 0
3 years ago
9-3÷ 1/3 + 1= plz answer correctly because i can get grounded and I will give brainliest and give 20 points
fgiga [73]
The answer should be 1
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which postulate or theorem can be used to prove the triangles are congruent?
lianna [129]

Answer:

ASA

Step-by-step explanation:

Hope this helps:)

6 0
2 years ago
Pls help middle school math
uranmaximum [27]

Given ,

5<x<10 and 8<y<19

For y-x,

8-5<y-x<19-10

3<y-x<9

8 0
3 years ago
Other questions:
  • A number was added a 7.1. This result was then multiplied by 4 and that total was then divided by 9.4. lf the quotient was -2, w
    14·2 answers
  • 1. Your state charges 5% sales tax on nonfood items. You're buying a light bulb for $3.00, cereal for $2.50, and an orange for $
    8·1 answer
  • Which expression is equivalent to 1/5(15+10x-5)
    7·1 answer
  • Omar and Mackenzie want to build a pulley system by attaching one end of a rope to their 8-foot-tall tree house and anchoring th
    14·1 answer
  • Convert the following into the standard form of a circle.<br> 100 = 3(x - 2)2 + 3(y + 3)2
    10·1 answer
  • A bag contains 90 marbles, some red and some blue. If there are 60 blue marbles, what is the ratio of blue to red marbles?
    11·1 answer
  • Calculate the measurement of x, please explain how to find answer
    6·1 answer
  • Marta went to the farmer's market to buy oranges. The oranges that are 3 inches in diameter cost 25 cents per dozen. The oranges
    11·1 answer
  • What type of lines makes the letter T?<br> A. perpendicular<br> B. parallel<br> C. neither
    7·2 answers
  • Franklin had $277 to spend on nine. After buying them , he had $16 left. How much did each book cost
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!