1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Masteriza [31]
2 years ago
5

A pack of cinnamon-scented pencils sells for $6.00. What is the sales tax rate if the total cost of the pencils is $6.24?

Mathematics
1 answer:
Evgen [1.6K]2 years ago
5 0

Answer:

it would be a 4% sales tax

Step-by-step explanation:

6.24

-6.00

.24/6 (amount of dollars divided by the total tax)

.04 or 4%

You might be interested in
Use the distance formula to find the distance to the nearest 10th from R(7,-2) to w(-2,3).
Jlenok [28]

Answer:

10.3

Step-by-step explanation:

d = sqrt ((x2 - x1)^2 + (y2 - y1)^2)

(7,-2)....x1 = 7 and y1 = -2

(-2,3)...x2 = -2 and y2 = 3

now we sub

d = sqrt ((-2 - 7)^2 + (3 - (-2)^2)

d = sqrt ((-9^2) + (5^2))

d = sqrt (81 + 25)

d = sqrt (106)

d = 10.295 rounds to 10.3 <===

7 0
2 years ago
Find the sum of 2x2 3x - 4, 8 - 3x, and -5x2 2. -3x2 - 2 -7x2 - 2 -3x2 6 -7x2 - 6x - 2
Law Incorporation [45]
-3x to the second power - 2

I believe this is your answer. 
4 0
3 years ago
Jovan has $14,000 in a savings account. The savings collect interest at a 7% annual rate that compounds every year. How much mon
wel

Answer:

sorry 98928

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
At Stater Brothers there is a gallon of ice cream for $4.75 it is on sale for 15%
Alexeev081 [22]

Answer:

Price after sale: $4.04

$0.71 saved

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Find the unit rate. <br><br> 5/8 mile in 1/4 hour
ivolga24 [154]

Answer:

5/8 : 1/4 :: m : 1    proportion

5/8 = m/4               product means/extremes

5/2 = m

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Write an English phrase that would translate into the following mathematical expression. Which of the following is equivalent to
    10·1 answer
  • A beanie hat is to be made from a piece of fabric
    8·1 answer
  • The school held a bake sale as a fundraiser. The bake sale only accepted quarters, loonies, and toonies.
    7·1 answer
  • need help it final assiement for quater can someone help me with a work sheet questions are like this
    15·2 answers
  • On the library shelf are: -6 mystery books -5 science books -4 history books -3 adventure books Which event gives you a probabil
    9·1 answer
  • You want the billboard to have an area of 144 ft. 1. What do you know about the height and the width of the billboard?​
    13·1 answer
  • The probability distribution of all possible values of the sample proportion is the
    9·1 answer
  • HELP!!! ASAP!!!! TRIG!!!
    7·1 answer
  • ABCD is a quadrilateral work out CD
    12·1 answer
  • Which ordered pairs are in the solution set of the system of linear inequalities?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!