1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vinil7 [7]
3 years ago
7

Which is the better buy? a 12-pack of Pepsi for $3.50 or a 6 pack for $1.80

Mathematics
2 answers:
pashok25 [27]3 years ago
6 0

Answer:

I wanna say it's the 12 pack because your getting 6 more for only $1.70 extra.

xxMikexx [17]3 years ago
4 0

Answer:

1.80

Step-by-step explanation:

it very useful to understand very well

You might be interested in
A dealer offers a $35,000 car with a downpayment of $3,000 and 65 easy monthly payments of $539.99. How much monthly interest ra
m_a_m_a [10]

Answer:

9.68%

Step-by-step explanation:

cost of car = $35,000

down payment = $3,000

number of monthly instalments= $65

amount in every monthly instalment= $539.99

total monthly payment= 65×539.99= 35099.35

amount to be paid apart from downpayment= $35,000-3000= 32,000

therefore total interest paid in 65 months= 35099.35-3200= $3099.35

now, monthly interest rate r= \frac{3099.35}{32,000}\times100

⇒ r= 9.68%

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Dave wants to put a row of tiles in his kitchen. The row has to be 3 meter long. Each tiles is a square, with 25 cm sides. How m
ladessa [460]

Answer:the answer is b or c

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
How many times greater is one week than one day
Korolek [52]

Answer: 7 times greater because there are 7 days in a week

5 0
3 years ago
NEED HELP WILL GIVE BRAINLEST
Elanso [62]

Answer:

The answer is 2

Step-by-step explanation:

3/4÷ 3/8 =

3 × 8 * 4 × 3 =

24/12 =

<u>24 ÷ 12</u>

12 ÷ 12 = 2

6 0
3 years ago
In 2008, the price of gasoline was $2.79 per gallon. In 2009, the price of gasoline was
ikadub [295]

Answer:

36%

Step-by-step explanation:

line up $ and % data like this:

$2.79 represents 100%

$3.79 represents  X%

cross multiply

X*2.79 = 3.79*100

divide both sides by 2.79

X= 3.79*100 / 2.79 ≈ 136%

so it increased 36%

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Solve for f <br> 6f+9g=3g+f
    6·1 answer
  • Bentuk selimut tabung berupa
    7·1 answer
  • Is the decimal 4.05 equivalent to the fraction<br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Cfrac%7B401%7D%7B99%7D%20" id="TexFormu
    12·1 answer
  • Suppose you're given the formula P = 9m – 3n. If you know that n is 1⁄3 of m, how could you rewrite this formula?
    14·2 answers
  • Can you simplify the equation 64x(squared)-112x+49
    13·1 answer
  • In the problems below, f(x) = log₂x and
    7·1 answer
  • Your turn :will the set of numbers given form a right triangle?<br><br> 8 meter ,10 meter,12 meter
    8·1 answer
  • ASAP easy for anyone part 4
    14·1 answer
  • Write the fraction in lowest terms.<br> 14/37
    5·1 answer
  • A glass holds 189 milliliters of juice. How many liters will 36 glasses hold?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!