Answer:
He made a math error
Step-by-step explanation:
6 ounces of pistachios cost $7.50
take 7.50 / 6=1.25 per ounce ( not .80 per ounce)
Then 1.26 * 16 = 20.00 for 16 ounces
Answer:
The answer is 2.5
Step-by-step explanation:
each cube has a volume of 0.125 and the cube can hold 20 of them.
0.125 * 20 = 2.5
Answer:
SSS is the congruence theorem that can be used to prove Δ LON is congruent to Δ LMN ⇒ 1st answer
Step-by-step explanation:
Let us revise the cases of congruence
- SSS ⇒ 3 sides in the 1st Δ ≅ 3 sides in the 2nd Δ
- SAS ⇒ 2 sides and including angle in the 1st Δ ≅ 2 sides and including angle in the 2nd Δ
- ASA ⇒ 2 angles and the side whose joining them in the 1st Δ ≅ 2 angles and the side whose joining them in the 2nd Δ
- AAS ⇒ 2 angles and one side in the 1st Δ ≅ 2 angles and one side in the 2nd Δ
- HL ⇒ hypotenuse leg of the 1st right Δ ≅ hypotenuse leg of the 2nd right Δ
In triangles LON and LMN
∵ LO ≅ LM ⇒ given
∵ NO ≅ NM ⇒ given
∵ LN is a common side in the two triangles
- That means the 3 sides of Δ LON are congruent to the 3 sides
of Δ LMN
∴ Δ LON ≅ LMN ⇒ by using SSS theorem of congruence
SSS is the congruence theorem that can be used to prove Δ LON is congruent to Δ LMN
Answer:
1. 9/25 units^2
2. s = 1/4 unit
3. = 8/27 units^3
4. s = 3/4 unit
Step-by-step explanation:
1. The area of a square is A=s^2
A = (3/5)^2
= (3/5) *(3/5)
= 9/25 units^2
2. The area of a square is A=s^2
1/16 = s^2
Take the square root of each side
sqrt(1/16) = sqrt(s^2)
1/4 = s
s = 1/4 unit
3. The volume of a cube is V = s^3
V = (2/3)^3
= (2/3) (2/3) (2/3)
= 8/27 units^3
4.The volume of a cube is V = s^3
27/64 = s^3
Take the cube root of each side
(27/64)^(1/3) = (s^3)^(1/3)
3/4 = s
s = 3/4 unit