Answer:
(3+a)
Step-by-step explanation:
3a + a^2
-------------
a
Factor out an a in the numerator
a(3+a)
-------------
a
Cancel like terms
(3+a)
7(x-1)=70/10
7x-7=7
7x=14
x = 2
The number is 2.
Answer: The unit rate of $96 spent in 4 hours is, $24 per hour.
Step-by-step explanation: To find the unit rate, you will need to write the information as a ratio, $96/4 hours. If you divide 96 by 4 you will get 24. That means this person spends $24 every hour or $24 per hour or $24/1 hour.
Answer:
The correct answer is A

Step-by-step explanation:
We want to determine the decimal equivalence of
.
We perform the long division as shown in the attachment.
Note that in carry out the long division, the denominator which is 3, will be outside the long division sign, while the numerator which is
, will be inside the long division sign.
We see that the quotient of our long division is
.
We can rewrite this as 
Therefore
.
Answer: I would want to mathematically get better at percentages.
Step-by-step explanation: