1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
34kurt
3 years ago
14

Anyone wanna be friends​

Mathematics
2 answers:
boyakko [2]3 years ago
7 0

Answer:

Yes :)

Step-by-step explanation:

NikAS [45]3 years ago
5 0

Answer:

Yes:)))))) i dont have any

You might be interested in
The GFC of two numbers is equal to lesser of the numbers
Setler79 [48]
It will be equal to the number because gcf means to equal to not less that is lcm
5 0
3 years ago
Find the least common multiple for 6(x+1)^3(x-4)^2 and 10(x+1)^8(x-4)^5
dolphi86 [110]

Answer:

30(x+1)^8 (x-4)^5

Step-by-step explanation

<h3>6(x+1)^{3}(x-4))^{2}=2X3 X (x+1)^3(x-4)^2\\10(x+1)^8(x-4)^5)= 2X5X(x+1)^8 (x-4)^5\\</h3>

In order to find the Least common multiple we write each of the factor only once from each of the expression and for the common expression we take their LCM as maximum of the exponent in  all expressions

as here in the question exponent of (x+1) are 3 and 8 so we take exponent 8

likewise for (x-4) we shall take maximum of 2 and 5 which is 5

so our expression for Least common multiple will be

2X3X5 X (x+1)^8 (x-4)^5

30(x+1)^8 (x-4)^5

7 0
3 years ago
I dont know<br> How to solve this at all
AlladinOne [14]
So since this is a linear equation, which is y=mx+b, you use what it tells you in the word problem. so mx is the rate, since in this equation 200 per ton of sugar that's your mx, so its 200x. then for your b value, which in this case is the cost of truck rental, so its 5,400.

your equation is C=200s+5400


the variables are the same so you can use Y and X, but I used the variables used in the word problem.

Y=200x+5400
7 0
3 years ago
If f(x)=2x-1 and g(x)=-2find [g f](x)
NeX [460]

Answer:

f(−2)=−5

g(2x−1)=−2

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Round: 816.868906667<br> To the nearest hundredth
zloy xaker [14]

Answer:

The answer is 816.87

3 0
3 years ago
Other questions:
  • you bought a 7 notebooks at the school supply store cost $4.76 what is the unit rate explain how you determined your answer use
    13·1 answer
  • Beer shelf life is a problem for brewers and distributors because when beer is stored at room temperature, its flavor deteriorat
    13·1 answer
  • 5(-2n+6) = 70 <br> Please Help me! This Is algebra
    10·2 answers
  • ▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓
    8·2 answers
  • About how many grams of a 500 g sample of technetium-99 is left after 2 days
    10·1 answer
  • Can you help explain how to get the answer in this question?
    12·1 answer
  • Someone please help me with number 16​
    12·1 answer
  • Halibut is $29 a pound .one portion is 6oz. How much does it cost to make one portion
    15·1 answer
  • Which letter has point symmetry?
    7·2 answers
  • If the scale is 2 inches =4 feet, what are the actual side lengths of the garden?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!