$2.38/0.40 lb = $5.95/1 lb
The spinach cost $5.95 per pound.
Answer:
The area and the perimeter of the square barn which has each side 9 meters long is 81 m² and 36 m.
Step-by-step explanation:
Answer:
Step-by-step explanation:
We need to create an equation to represent how many air fresheners the teacher can buy.
Teacher has $10 and a $3 discount coupon which would give her an extra $3 to spend. Each air freshener is $3.50.
x = number of air fresheners
($10 + $3) / $3.50 = x can be written as $13/$3.50 = x
We add $10 and $3 because that gives us the total amount she has to spend.
We divide by $3.50 because that is the cost of each air freshener. The result is the number of air fresheners she can buy.
In this case.
$13/$3.50 = x
3.71 = x BUT we can't buy part of an air freshener, so she can purchase 3 air fresheners.
Answer:
total amount of tickets for the rides: 21+32+31=84
total amount of tickets she has: 23-6= 17
total amount of tickets she needs left: 84-17=67
answer: 67
Hope this helped :) have a great rest of your day or evening!!!