1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
USPshnik [31]
2 years ago
14

Doen's short is 4 times larger than helen's but costs half as much. Deon's shirt costs $9.35.How much is helen's short?

Mathematics
1 answer:
ira [324]2 years ago
4 0

Answer:

4.68

Step-by-step explanation:

D=4h large, 1/2h cost

D= 1/2*9.35=cost

D= 1/2*9.35=4.68

You might be interested in
For the graph y = 1 find the slope of a line that is perpendicular to it and the slope of a line parallel to it. Explain your an
Anon25 [30]

The slope of the parallel line is 0 and the slope of the perpendicular line is undefined

<h3>How to determine the slope?</h3>

The equation is given as:

y = 1

A linear equation is represented as:

y = mx + c

Where:

m represents the slope

By comparison, we have:

m = 0

The slope of the parallel line is:

Slope = m

This gives

Slope = 0

The slope of the perpendicular line is:

Slope =-1/m

This gives

Slope = -1/0

Slope = undefined

Hence, the slope of the parallel line is 0 and the slope of the perpendicular line is undefined

Read more about slopes at:

brainly.com/question/3605446

#SPJ1

3 0
2 years ago
If I have 5.6 moles of bobby pins, how many bobby pins do I have?
Svetlanka [38]

Answer:

... False because saturated fatty acids contain only single bond.

I hope this helps ..

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Please help with this question!
erma4kov [3.2K]
1 and 8
because they are exterior angles because they are on the outside and alternate because they are on opposite sides
7 0
3 years ago
PLEASE ANSWER THIS ASAP
Dima020 [189]

Answer:

last one

Step-by-step explanation: In a function the domain cannot repeat. The last one's domain is not repeating while the other ones from the other options are repeating.

5 0
3 years ago
Aliyah has $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
Keith_Richards [23]

Your answer is $2

She spent $2 on each pencil 2 x 7 = 14 take away 14 from 24 you get 10

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Which number produces a rational number when added to 0.25?
    13·2 answers
  • Brainly a garden has width 13−−√ and length 713−−√. what is the perimeter of the garden in simplest radical form?
    12·2 answers
  • Alicia bought 3.8 pounds of cashews for $15.74. About how much was the cost per pound?
    14·2 answers
  • 54 is 150% of what number?
    11·2 answers
  • Which diagram can be used to prove AABC – ADEC using similarity transformations?
    15·1 answer
  • What is the slope of the line 6x+10y=8 ?
    9·1 answer
  • 6 builders can build 10 houses. How many number of houses can 18 builders build?
    11·1 answer
  • 2). What is the perimeter of the triangle?<br> 91 yd<br> 84 yd
    13·1 answer
  • The first few steps in solving the quadratic equation 8x2 + 80x = −5 by completing the square are shown.
    7·2 answers
  • !!!30 points and Brainliest!!!
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!