1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
LuckyWell [14K]
2 years ago
8

$19.92 for 2.4 pounds of walnuts what is the price per pound of walnuts

Mathematics
1 answer:
professor190 [17]2 years ago
5 0

Answer:

$8.3

Step-by-step explanation:

Given

2.4 pounds of walnuts=$19.92

Solution

the price per pound of walnuts=19.92/2.4

=$8.3

Price of per pound walnuts is $8.3

You might be interested in
Factorise fully 9x^2 - 16y^2
dsp73
Note: a² - b² = (a-b)(a+b)

9x² - 16y² = (3x)² - (4y)² = (3x - 4y)(3x + 4y)
4 0
3 years ago
Please help i need help
lora16 [44]

Answer:

yes you hrlp me thank you so much

7 0
3 years ago
a country's population in 1992 was 103 million. in 1997 it was 108 million. Estimate the population in 2004 using the exponentia
Stolb23 [73]

115 million ( to nearest million)

4 0
3 years ago
What is the slope of the line that passes through the points (2, 8) and (6, 12)?
algol13
The answer is C. The "ruse over run" as most might say is 4/4 which simplifys to 1, so it's up one over one.
6 0
3 years ago
Craft project
vova2212 [387]

Answer:

the answer is 1 over 12

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the measure of each angle indicated
    11·1 answer
  • Evaluate the expression.<br> 1.2 exponent 2<br> answer choices =<br> 1.44<br> 14.4<br> 1.728<br> 1.5
    7·2 answers
  • Answer these 2 questions please
    13·2 answers
  • Please help me understand, ill give brainliest!
    12·2 answers
  • At the rate shown in the table, how many weeks did it take to sell 700 books? [Type your answer as a number.]
    9·2 answers
  • Jack is 27 years older than Susan. In 5 years, he will be 4 times as old as she is
    6·2 answers
  • Which ordered pair (x, y) is a solution to given system of linear equations?
    7·1 answer
  • Find the simplified product: 2/5x3(-3/10x2
    13·1 answer
  • 3.78 divided by 1.4 i need help to show my work
    10·1 answer
  • Olive rolls a 5 on one number cube and then Lolly rolls a 1 on another number cube. Is this a set of independent or dependent ev
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!