To find out how much she spent during the second month, all we have to do is subtract $305.43 and $213.20
$305.43 - $213.20 = $92.23
Therefore she spent $92.23 during the second month
Hope this helps
No, because she only has $11.23 left.
Answer:
9x + 90
Step-by-step explanation:
Given
9(x + 10) ← multiply each term in the parenthesis by 9 )
= 9x + 90
You can use the proportion.
$4.99 / 1 kg = x / 1.8 kg
x = ($4.99 * 1.8 kg) / 1 kg
x = $8.98
Therefore, in 1.8 kg of potatoes, it costs at $8.98
☺️<span>✌️</span>