1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
boyakko [2]
3 years ago
12

Seth bought a 15 ounce jar of peanut butter for $3.15. what is the unit price?​

Mathematics
2 answers:
Sergeeva-Olga [200]3 years ago
7 0
I think it is 4cents
kati45 [8]3 years ago
5 0
We’re trying to find the price of one ounce (unit price) and there are 12 ounces. So, 3.15/12 = 0.2625

you can round that to 26 cents :) hope that helps!
You might be interested in
MIke had $1225.15 in his bank account on September 23.
Nutka1998 [239]

Answer:

the answer is 1074.49

Step-by-step explanation:

Just add then minus

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Rachel jogged along a trail that was one fourth of a mile long.she jogged along the trail 8times .how many miles did rachael jog
anygoal [31]
So you are given that the trail is 1/4 a mile
she jogged 8 *TIMES*
so 8 * 1/4 = the total miles she jogged
That equals to 2 miles...

Hope this helps :)
7 0
3 years ago
How do you estimate 1,374×6
san4es73 [151]
The best estimate for 1,374 is 1,400 and the best estimate for 6 is 10. This is because anything that is 5 and above you change it. Example: 16 the best estimate for 16 is 20 because 6 is above 5. And when a number is 4 and below you change the number below. Example: 12 the best estimate for 12 is 10 because 2 is below 4. And when the number is perfect like 10, you can keep the number the same. Example:10,20,30,40,50,60etc.
Hope this Helped! :)
4 0
3 years ago
Solve pls |2c+7|-3&gt;4<br> :(
kotegsom [21]

Answer:

E

Step-by-step explanation:

2c + 7 > 0

2c > -7

c > -7/2

If c < -7/2

-2c -7 -3 > 4

-2c > 14

c < -7

if c > -7/2

2c + 7 -3 >4

2c >0

c >0

4 0
3 years ago
Help me please!! If you do you will get 25 points :)
Radda [10]

Answer:

24 units by 15 units

Step-by-step explanation: To find how many units the length and width are, divide each by 5:

120/5 = 24

75/5= 15

For every 5 feet, there is 1 unit .

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Jameel drew circle A and found that the measure of the is 58°. He knows that he can use this measure to determine the measure of
    9·1 answer
  • HELP ON 3 AND 4 plssss!!! ill give the brainliest to the first one to answer IF CORRECT CUZ IMMA CHECK IT
    14·1 answer
  • HELP this is for my final
    11·1 answer
  • The taxi fare in Gotham city is 2.40 for the first mile and additional mileage charged at the rate of .20 for each additional.1
    10·1 answer
  • 6w + 10w - 7y = 5 x =3 and y=7
    9·1 answer
  • HELP !!!!!!! MATHLAB.COM
    11·1 answer
  • Heres my question! pls help if u can
    11·1 answer
  • Im not sure of the answer but its easy
    13·1 answer
  • Y varies inversely as the fourth power of x and when x=3, y=1.
    10·1 answer
  • Analytically determine what type(s) of symmetry, if any, the graph of the equation would possess. Show your work.23) 2x^2 -3 = 4
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!