1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
boyakko [2]
2 years ago
12

Seth bought a 15 ounce jar of peanut butter for $3.15. what is the unit price?​

Mathematics
2 answers:
Sergeeva-Olga [200]2 years ago
7 0
I think it is 4cents
kati45 [8]2 years ago
5 0
We’re trying to find the price of one ounce (unit price) and there are 12 ounces. So, 3.15/12 = 0.2625

you can round that to 26 cents :) hope that helps!
You might be interested in
Find the area of a hexagon, to the nearest tenth, with a side length of 8 and apothem of 6.9.
OverLord2011 [107]

Answer:

6.9 6.9 6.9 6.9 6.9 6.9 6.9 6.9 6.9

6 0
3 years ago
HELO ASAP ILL GIVE BRAINLIST
OverLord2011 [107]

Answer:

Option C is correct

Step-by-step explanation:

Plz help answer my question my lattes question plz

8 0
2 years ago
Give all relationships between angle 1 and angle 2 select all that apply​
kolbaska11 [484]

Answer:

vertical maybe if try it and see

6 0
2 years ago
EASY POINTS EASY POINTS EASY POINTS EASY POINTS
ladessa [460]

Answer:

Vanessa would draw about 70 quarters

6 0
2 years ago
Hector must find the sum of 50+83+50 by using mental math. Which property allows Hector to simplify the equation to 50+83+50 and
GenaCL600 [577]
I'm pretty sure it's commutative.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is 845 divided by 13?
    13·2 answers
  • (X^4-81)/x^3+3x^2+9x+27
    7·1 answer
  • Solve 63 – x = 62 for x.
    7·1 answer
  • Find x make sure you simplify your answer
    15·1 answer
  • Please help kind of struggling with this :P
    10·2 answers
  • In a school with 300 students, a random sample of 40 students who were asked to pick a favorite sport showed that 24 students li
    10·2 answers
  • Please‼️help me<br>Myanmar Grade7​
    7·1 answer
  • Write the sentence as an equation. added to 158 is the same as 361 Submit​
    8·1 answer
  • Graph y+2=-3/4(x+4) need for edg algebra 1
    5·1 answer
  • What is the smallest number of sweets that can be shared equally among 6,8 or 9 students​
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!