Answer:
i think the answer is fraction 30 over 6
let me know if i was right
gives an average cost per unit, if we want to produce x of them.
So for example, we want to produce 500 toy cars for our store, and we need a price per unit (per 1 toy car). What we do is we calculate C(500).
So to calculate the cost of one unit when producing 1250, we calculate C(1250)
$ is the cost of 1 toy car.
Answer
Answer:
x = 1/3 or x = -2/3
Step-by-step explanation:
Let's solve your equation step-by-step.
9x2+3x−2=0
For this equation: a=9, b=3, c=-2
9x2+3x+−2=0
Step 1: Use quadratic formula with a=9, b=3, c=-2.
x = 1/3 or x = -2/3
Answer:
5/11
Step-by-step explanation:
Black= 22 b+17 g
Brown= 4 b +18 g
Blonde= 25 b+ 10 g
Red= 21 b+ 15 g
Total number= 22+17+4+18+25+10+21+15= 132
Number of girls= 17+18+10+15= 60
Girls are 60/132= 2 × 2 × 3 × 5/ 2 × 2 × 3 × 11= 5/11 of all students