1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Readme [11.4K]
3 years ago
9

A $12 beach towel is discounted 40%. Find the sales price.​

Mathematics
2 answers:
Gemiola [76]3 years ago
4 0

Answer:

$7.20

Step-by-step explanation:

san4es73 [151]3 years ago
3 0

Answer:

7.20

Step-by-step explanation:

This is because

40\% \: of \: 12 \:  =  4.8

12 - 4.8 = 7.2

You might be interested in
Which statement is true?
EleoNora [17]

Answer:

wish i can help

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
What the meaning of the acronym lcm​
Korvikt [17]

Answer:

Least Common Multiple

5 0
3 years ago
Tell if the events are independent or dependent. Explain your reasoning.
MakcuM [25]
The answer is D. When flipping a coin, the probability of getting tails does not change no matter how many times you flip the coin. It will always be 1/2.
3 0
2 years ago
Plz help! I am so confused and we only just started learning this
nexus9112 [7]
Split the boxes into sections and then find the math that way.
5 0
3 years ago
Numbers that put things in order are called cardinal numbers. <br> True False
rewona [7]
True

plz thank me, it motivates me to answer more of your questions :)
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Please help me with the whole page. I need the answers and calculations please!
    11·1 answer
  • Camille bought 3 pounds of nuts for $10.35 what is the unit price per pound
    8·1 answer
  • On Saturday, the bookstore sold x books. On Sunday, the bookstore sold 2 more books than on Saturday.
    10·1 answer
  • Ian makes 7 ½ quarts of fruit punch using 3 different juices. The juices he used are listed.  3 ¼ quarts of blueberry juice  1
    7·1 answer
  • The cost for a certain music plan is 9.99 per year plus $.025 per song you download if you paid $113.74 one year find the number
    9·2 answers
  • Which of the following does not represent a function?
    6·1 answer
  • The sum of Louise's age and Todd's age is 34 years. Five years ago, the sum of twice Louise's age and three times Todd's age was
    8·1 answer
  • F(x) = 5x2 – 20x + 26<br> In vertex form
    10·1 answer
  • One way that a company can raise money for expansion is to sell stock. When you buy a share of a company's stock, you become a s
    10·2 answers
  • Which statement about the relationship between the graph f and the graph of g(x)=7x^2 is true
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!