1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
disa [49]
3 years ago
15

Treven puts 8 gallons of gas in his car air pays $22.00 what is the cost of 1 gallon of gas complete the table

Mathematics
1 answer:
Nikitich [7]3 years ago
3 0

Answer:

  1. the cost of each gallons is
  2. 8÷22.00=$36
You might be interested in
Suppose that a child in France pays five euros to visit the zoo. Five euros is the same as $6.80 in the U.S. In France, an adult
GarryVolchara [31]
6.8/5 = 1.36
1.36 x 8 = 10.88
This means that the cost of an adult is $10.88
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
last year a football game scored a total of 427 points, so far this year, they have scored 154 points. They have eight more regu
vfiekz [6]

Answer:

35 points

Step-by-step explanation:

See photo

6 0
3 years ago
Find the 14th term of the arithmetic sequence - 4x - 1, - 9x - 6 , -14x-11
Yanka [14]

Answer:

-69x-66

Step-by-step explanation:

1) given: a₁=-4x-1; a₂=-9x-6; a₃=-14x-11. Find: a₁₄-?

2) a₁₄=a₁+13d, where d - the difference between neighbor-terms;

3) d=a₂-a₁; ⇔ d= -9x-6+4x+1= -5x-5;

4) a₁₄= -4x-1+13*(-5x-5)= -69x-66.

3 0
2 years ago
Create an inequality for the situation below.<br><br> Please help!!
OlgaM077 [116]

1 gallon of milk costs 0.50 more than 5 times a gallon of water.

From that information milk is 5x +0.50 the cost of water.


The cost of milk is $3.75, so now we have:

3.75 = 5x + 0.50


Subtract 0.50 from each side:

3.25 = 5x

Divide both sides by 5:

X = 3.25 / 5

x = 0.65

The cost of water = $0.65

8 0
3 years ago
A line has the points (3,7) (4,9) (5,11) (6,13). If the slope is divided by 2, what is the new slope?
lorasvet [3.4K]

Answer:

The new slope is 1

Step-by-step explanation:

The slope of any two points can be found by:

slope=\frac{y_{2}-y_{1}}{x_{2}-x_{1}}

Finding slope of (3,7) (4,9)

slope=\frac{9-7}{4-3}\\slope=\frac{2}{1}\\slope=2

Finding slope of (4,9) (5,11)

slope=\frac{11-9}{5-4}\\slope=\frac{2}{1}\\slope=2

So, the slope of the line is 2

Now if slope is divided by 2, new slope will be:

slope = \frac{2}{2}\\slope=1

So, The new slope is 1

Keywords: slope between points of a line

Learn more about slope between points of a line at:

  • brainly.com/question/6436086
  • brainly.com/question/12954015
  • brainly.com/question/1979240

#learnwithBrainly

4 0
3 years ago
Other questions:
  • In an exponential function like the one shown below, what does the a term and the b term
    10·1 answer
  • Suppose that 5 t shirts cost $55 what's the unit rate?
    7·1 answer
  • This equation has one solution. 5(x – 1) + 3x = 7(x + 1) What is the solution?
    9·2 answers
  • HELPPPP:: solve the following equation for X: xy +3=z
    15·2 answers
  • Without overlapping, how many college basketball courts 94ft x 50ft would fit into a football field 360ft x 160ft?
    12·1 answer
  • 1+1<br> Need help to hard
    15·2 answers
  • Is 0.123 greater than 2.31<br> True or False
    9·2 answers
  • which unit of measure would be the most appropriate to measure the capacity of a bottle of nail polish?
    15·1 answer
  • gerald accepted a job as jazz pianist after being offered a $425 signing bonus l, if he makes $24 an hour, which equation models
    12·1 answer
  • The cost of renting a car is $46/week plus $0.25/mile traveled during that week. An equation to represent the cost would be y =
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!