1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
TEA [102]
3 years ago
15

-6x - 10 y=-12 -12x - 20 y=-24

Mathematics
1 answer:
EleoNora [17]3 years ago
7 0

Answer:

minus x minus y and you get your answer

You might be interested in
Please answer meee......​
aleksklad [387]

Answer:

rfhrdhdrhrhdrhrhr

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Drag each expression to show whether it is equivalent to 36x + 9, 9(4x – 1), or (4 • 9x) + (4 • 2).
lora16 [44]
In order to find out what 36x + 9 is equivalent to,, we must factor out 9 from the expression. Once we do this you will find that this expression is equivalent to 9(4x + 1),, or option E.
Next we will look at the expression 9(4x -1). In order for us to find out the equivalent to this expression,, we must first multiply each term in the parenthesis by 9. 
9 × 4x - 9
Now calculate the product
36x - 9
This means that the equivalent for this expression is 36x - 9,, or option A.
Lastly,, we will look at the final expression given which is 4(9x + 2). The first step for finding the equivalent of this expression is to multiply the numbers in the first parenthesis together.
(36x) + (4 × 2)
Now multiply the numbers in the second parenthesis together.
(36x) + 8
Remove the parenthesis
36x + 8
Now factor out 4 from the expression to get your final answer.
4(9x + 2)
This means that the last expression is equivalent to 4(9x + 2),, or option C.
Let me know if you have any further questions
:)
3 0
3 years ago
Estimated product of 2 1/2 x 2 1/3
tatyana61 [14]
The answer is 35/6. Hope you get it!
6 0
3 years ago
A rectangle has dimensions 7 ft x 12 ft. Which of the dimensions describe a rectangle that is similar to this rectangle?
kotegsom [21]

Answer:

C) 21 ft x 36 ft

Step-by-step explanation:

Because 7 * 3 = 21 ft & 12 * 3 = 36 ft

7 0
3 years ago
Two teams of movers are lowering a piano from the window of a 10 floor apartment building. The rope breaks when the piano is 30
GuDViN [60]

By solving the motion equations for the piano, we will see that they have 0.7 seconds to react.

<h3>How to find the motion equation for the piano.</h3>

So the piano is in a free fall from a height of 30m.

The motion equations will be given by:

  • The only force acting on the piano will be the gravitational one, thus the acceleration of the piano is the gravitational acceleration: a(t) = -9.8m/s^2 (Where the negative sign is because it is falling down).
  • To get the velocity we integrate over time, because the piano has no initial velocity, the constant of integration is zero: v(t) = (-9.8m/s^2)*t
  • To get the position equation we integrate again, here the initial position is 30 meters above the ground, so that will be our constant of integration: p(t) = (1/2)*(-9.8m/s^2)*t^2 + 30m

<h3>How long takes to fall?</h3>

We want to find the value of t such that the position is equal to zero, so we need to solve:

0 = (1/2)*(-9.8m/s^2)*t^2 + 30m

30m = (1/2)*(9.8m/s^2)*t^2

2*30m/(9.8m/s^2) = t^2

6.1 s^2 = t^2

√(6.1 s^2) = 2.5s = t

This means that the piano falls to the ground in 2.5 seconds.

But the workes notice it when the piano is 14 meters above the ground, it happens when:

p(t) = 14m =  (1/2)*(-9.8m/s^2)*t^2 + 30m

Solving that we get:

30m - 14m =  (1/2)*(9.8m/s^2)*t^2

2*16m/(9.8m/s^2) = t^2

3.27s^2 = t^2

√(3.27s^2) = t = 1.8s

So the piano falls in 2.5 seconds, and the works notice it 1.8 seconds after it starts falling, meaning that they have:

2.5 - 1.8 = 0.7 seconds to react.

If you want to learn more about motion equations, you can read:

brainly.com/question/2473092

4 0
2 years ago
Other questions:
  • What percent of 132 is 40
    5·1 answer
  • Population density is the number of people per unit of area. The population density of a certain region is 60 people per square
    6·1 answer
  • I need the solution and the work for it... for each of the multiple choices.
    9·1 answer
  • 5+4+3-8+7-6 show steps
    5·1 answer
  • Alice purchased 4 1⁄2 kilograms of olive oil for $27. What is the price per kilogram
    12·2 answers
  • Round $18.937 to the nearest cent
    12·2 answers
  • a basket of laundry is being separated. Divide 48 pieces of clothing into 2 groups so the ratio is 1 to 3
    13·2 answers
  • 3(x−1) + 7=11 what is x
    10·2 answers
  • Kalo randomly surveyed 25 students at his school and found that 19 of them have at least one sibling. Based on these data, how m
    15·2 answers
  • If the train from Milan, Italy, to Rome, Italy, takes 6 hours at a speed of 130 miles per hour, how many miles from Milan is Rom
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!