1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Stells [14]
3 years ago
12

A sign says the distance to the next exit is 5 mi. The actual distance is 5.2 mi. To the nearest percent, what is the percent er

ror of the sign?
Mathematics
2 answers:
ivanzaharov [21]3 years ago
8 0

Answer:

About 4%

because 5 of 5.2 is about 96% so 100% - 96% = 4%

FrozenT [24]3 years ago
5 0

Answer:

4%

Step-by-step explanation:

vA = actual value

vE = expected value

percent error = ((vA - vE) / vE) x 100

((5.2 - 5) / 5) x 100 = 4

4%

You might be interested in
Find the domain of x2-49/x2-4x-12
mafiozo [28]

Answer:

-4 i dont know how to explain but i wanned to get you the answer fast trust me its -4

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Soda A cost $1.49 per 28 oz. bottle vs. $0.95 per 21 oz.
IrinaVladis [17]

Answer:

You will be spending for Soda A for about 1 more cent than Soda B

Step-by-step explanation:

Find the rate of both sodas.

Soda A.

1.49 / 28 = $0.0532 per oz.

Soda B.

0.95 / 21 = $0.0452 per oz.

7 0
3 years ago
Which graph shows the solution to this system of equations?
Pavlova-9 [17]

Answer:

the third one where they intersect at 2 and -2

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
david a high school senior was wondering if the cost of attending college is worth the expense. he collected the following data
dimulka [17.4K]

Answer:

Part A: Based on the information collected, who will have the higher mean annual salary?  

College graduates have a higher mean by about $20,000

 

Part B: If you were to graph this data, what would be important to consider?  

The data should be graphed on the same axis and scale so comparisons are possible

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
HELP! THIS IS DUE SOON!!!
Bas_tet [7]

Answer:

4 candles

Step-by-step explanation:

x = amount of candles

use the equation: $24.75 X = $100

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Jacob needs 48 ounces of tomatoes for the spaghetti sauce. He is choosing between the two brands shown. Explain how Jacob can de
    13·2 answers
  • Find the length of the segment indicated. Round your answer to the nearest tenth if necessary.
    13·1 answer
  • Kira made $391 for 17 hours of work. At the same rate, how many hours would she have to work to make $184 ?
    8·2 answers
  • Which expression best represents the difference between triple a number and double a number? A) 3x - 2x Eliminate B) 2x - 3x C)
    12·2 answers
  • What is 4xy+12w+12z using GCF
    11·1 answer
  • 1. What is a regular polygon?
    5·1 answer
  • In an EFE​ Matrix, how much more important is a weight of 0.20 than a weight of​ 0.15? A. ​50% B. ​33% C. ​25% D. ​.05% E. ​5.0%
    9·1 answer
  • Use this formula to find the value of a house with appreciation: A = V (1+r)Y
    7·1 answer
  • Math problem pls help me
    13·1 answer
  • You are to take a multiple-choice exam consisting of 100 questions with 2 possible responses to each question. Let x represent t
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!