1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nikitadnepr [17]
2 years ago
12

How to solve for shaded area

Mathematics
1 answer:
tamaranim1 [39]2 years ago
5 0

Answer:

(a)  12.96 ft²

(b)  21.5 in²

Step-by-step explanation:

(a) For the first diagram

Area of the shaded region (A) = Area of Tripezium- area of circle

A = [1/2(a+b)h]-[πr²]............... Equation 1

Where a and b are the parallel side of the tripezium respectively, h = height of the tripezium, r = radius of the circle.

From the diagram,

Given: a = 15 ft, b = 6 ft, h = 12 ft, r = h/2 = 12/2 = 6 ft.

Constant: π = 3.14

Substitute these values into equation 1

A = [12(15+6)/2]-(3.14×6²)

A = 126-113.04

A = 12.96 ft²

(b) For the second diagram,

Area of the shaded region (A') = Area of square- area of circle

A' = (L²)-(πr²)............. Equation 2

Where L = lenght of one side of the square, r = radius of the circle

From the diagram,

Given: L = 2r = (2×5) = 10 in, r = 5 in

Substitute these values into equation 2

A' = (10²)-(3.14×5²)

A' = 100-78.5

A = 21.5 in²

You might be interested in
Will give brainliest give the answer and steps
tester [92]

Answer:B=8

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Please help me with this
larisa [96]

Please Show a picture or either a text so that I can help you

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
You prepare 10 scoops of dog food for 5 dogs, and prepare 16 scoops of dog food for 8 dogs. What
Svetllana [295]

Answer:

<em>12 scoops of dog food are needed for 6 dogs,</em>

Step-by-step explanation:

<u>Proportions</u>

The number of scoops of dog foods and the number of dogs are proportional variables.

We are given that 10 scoops of dog foods are used for 5 dogs. This gives a proportion of 10/5=2 scoops per dog.

We also know that 16 scoops are used for 8 dogs. The proportion is also 16/8=2 scoops per dog.

Thus, the constant of proportionality is 2.

For 6 dogs, you need to prepare 2*6 = 12 scoops of dog food.

12 scoops of dog food are needed for 6 dogs,

3 0
2 years ago
Your parents are buying a house for $187,500. They have a good credit rating, are making a 20% down payment, and expect to pay $
NeX [460]
. Let me do my best. 
<span>$187,500 is cost of house. </span>
<span>20%, or $37,500 is the down payment. </span>
<span>The loan amount would be $187,500 - $37,500 = $150,000. </span>

<span>If we assume the annual rate of the loan is 4.65% </span>
<span>Then the monthly rate would be 4.65%/12 = 0.3875% </span>

<span>If the loan is $150,000, the interest is 0.3875% </span>
<span>The interst for the first month is $150,000 * 0.3875% = $581.25. </span>

<span>You stated that their payment is $1,575. </span>
<span>So the amount that pays off the loan is $1,575 - $581.25 = $993.75. </span>

<span>At the end of the month, they owe $150,000 - $993.75 = $149,006.25 </span>

<span>For the second month, the amount of the payment that goes towards interst is </span>
<span>$149,006.25 * 0.3875% = $577.40. and the amount that goes towards the loan is $997.60. </span>

<span>At the end of the second month they owe $148,008.65. </span>

<span>Regarding realized income, we recommend a monthly loan payment not to exceed 28% of the monthly income. So if a payment of $1,575 is 28% of Gross, then the math is : $1,575 = 0.28*Gross. </span>
<span>Gross = $5,625 monthly. </span>
<span>About $67,500 annually. </span>
<span>About $33.75 an hour.</span>
7 0
3 years ago
Survey / Statistical Question:<br> How many times has each person moved states?
vlabodo [156]

Answer:

a regular person would gave moved 4 to 5 times

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Last month we had sixteen days of either green beans or carrots in the cafeteria for lunch. There were six more days of green be
    12·1 answer
  • The length of one leg of a right triangle is 8 centimeters shorter than the
    10·1 answer
  • For the equation (2x - 2) (4x +4)
    11·1 answer
  • A student has a savings account earning 3% simple interest. She must pay $1900 for first-semester tuition by September 1 and $19
    12·1 answer
  • A punch recipe requires 4/5 of a cup of pineapple juice for every 2 1/2 cups of soda what is the unit rate of soda to pineapple
    5·1 answer
  • If Beth has 5 books and Tom has 3 how many do they have in all?
    8·2 answers
  • Decide a number by 5 and add 4 to the result
    8·1 answer
  • How to find the surface area of a prism
    9·1 answer
  • Use elimination to solve the system for 4x + 7 y equals -14 + 8 x + 5 y equals 8 for x​
    6·1 answer
  • 3. Which of the following equations represents a proportional relationship?
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!