1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ann [662]
3 years ago
10

James works as a tutor and a lawn mower. Both jobs require that he work at least three hours per week. Since James attends schoo

l, he can only work 15 hours a week. If James is paid $20 per hour as a tutor and $10 per hour as a lawn mower, which of the following is true about the number of hours he can work as a tutor (t) and lawn mower (m)?

Mathematics
1 answer:
charle [14.2K]3 years ago
4 0
Answer: The correct choice is that he can maximize his earnings by working 12 hours as a tutor and 3 hours as a lawn mower.

James will make the most money by working at the job that pays him the most. However, he has to work at least 3 hours at $10 per hour. 

Therefore, he should work only 3 mowing lawns and the rest tutoring.
You might be interested in
The formula for the future value V (in dollars) of an investment earning simple interest is V=p+prt, where p (in dollars) is the
serious [3.7K]

Answer:

A. p=\dfrac{V}{1+rt}

B. $2,307.69

Step-by-step explanation:

You are given the formula

V=p+prt,

where V = investment earning simple interest

p = principal,

r = interest rate

t = time

So,

A. V=p(1+rt)\\ \\p=\dfrac{V}{1+rt}

B. r = 0.06 (or 6% as percent)

V = $3,000

t =5

so,

3,000=p+p\cdot 0.06\cdot 5\\ \\3,000=p+0.3p\\ \\1.3p=3,000\\ \\p=\dfrac{3,000}{1.3}\approx 2,307.69

6 0
3 years ago
What is the answer to this 8⁄10 – 1⁄5
AnnZ [28]
1/80 = 0.0125
1/5 = 0.2

0.0125-0.2 = -0.1875
-0.1875 = -3/16
7 0
3 years ago
The table below compares the cost of living in New York and Los Angles, with the number representing percentages of national ave
Galina-37 [17]

Answer:

The correct option for the answer is C.) $3.29 / $2.96

Step-by-step explanation:

i) national average for a gallon of gas = $2.74

ii) for transportation New York is 1.2 times the National average

therefore one gallon of gas in New York will cost = 1.2 \times $2.74 = $3.29

iii)for transportation Los Angeles is 1.08 times the National average

therefore one gallon of gas in New York will cost = 1.08 \times $2.74 = $2.96

Therefore you should expect to pay for gas in New York versus Los Angeles C.) $3.29 / $2.96

4 0
4 years ago
57.8 ÷ 81 (63 points and too lazy to solve the questions but help!)
Luba_88 [7]

0.71358024691

If you are rounding then the answer would be 0.71

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write an inequality for this situation:You are driving, and <br> the maximum speed limit is 55
aleksandr82 [10.1K]

Answer:

c

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Which strategy would you use to find 2+8? a) doubles plus 1. b)count on. c) doubles. d) doubles minus 1
    8·1 answer
  • If angle PQR and angle RQS form a linear pair and angle PQR =5x+5 and angle RQS =11x-65 then angle PQR=?
    8·1 answer
  • 12. Solve and circle ALL answers that apply. 1x1 - 1 - 10
    7·1 answer
  • Find the slope<br> 5x - 2y = 10<br><br> M=_______
    5·2 answers
  • Part of the psychological explanation for drug abuse has been a presumed __________, a psychological vulnerability resulting fro
    12·1 answer
  • Use the distributive property to find the product of 4 2/5 x 10
    14·2 answers
  • Find each product mentally. 7 times 3.8
    7·1 answer
  • The room of a study hall is eight feet high ceilings and it's twelve and a half ft long.
    8·1 answer
  • Please help i’ll give brainliest
    11·1 answer
  • 10. What is the missing statement in the proof?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!