1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jenyasd209 [6]
3 years ago
7

Graph the function xy+25=0

Mathematics
2 answers:
forsale [732]3 years ago
5 0

The answer would be graph B.

Likurg_2 [28]3 years ago
4 0
This is the same as saying x*y+25=0.

Also, x*y=-25.

The solution (if you had to find it) would be -5 and 5.

To graph, it would be y=-25/x

Edit: This can be simplified down to y=-5 since it is a constant so it would be a straight line on the y-axis down at -5.
You might be interested in
A 24 pack box of colored gel markers cost $12.96 what is the cost per marker?
adoni [48]

Answer:

approx. $1.85 or $1.86 each marker

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
select the expression that represents the following problem: a glass hold 1/4 sliter of liquid. how many glasses of liquid are i
Alex777 [14]

Answer:

20 glasses

Step-by-step explanation:

A glass holds 1/4 liter of water so if you have 4 cups you will have 1 liter of water. If you need 5 liters than you just multiply the number of cups per liter by the number of liters

4 x 5 = 20

5 0
3 years ago
You buy $g$ gallons of gasoline at $2.37 per gallon and pay $21.33. Write an equation to find the number of gallons purchased. T
Anna35 [415]

Answer: 21.33 / 2.37=9

Step-by-step explanation: this equation works because you are finding how many times the one gallon payment can be paid, and the answer you get is how many gallons you use.

8 0
3 years ago
When an article was sold for #14
posledela

Answer:

45.7%

Step-by-step explanation:

16/14*40%=45.7%

5 0
3 years ago
find the cost of carpeting the following rectangular rooms:a. Dimensions: 7.5m x 4.5m; Cost= $14.17/m^2b. Dimensions: 17 yd. x 1
Bezzdna [24]

a)

Dimensions: 7.5m x 4.5m

Cost , x= $14.17/m^2.

The area of the rectangular room can be calculated as,

\begin{gathered} A=7.5\times4.5 \\ =33.75m^2 \end{gathered}

Now, the cost of carpeting the rectangular room is,

\begin{gathered} C=xA \\ =14.17\times33.75 \\ =478.24\text{ } \end{gathered}

Therefore, the cost of carpeting the room with dimensions 7.5m x 4.5m is $478.24.

b)

Dimensions: 17 yd. x 12 yd.

Cost, x= $25/yd^2.

The area of the rectangular room can be calculated as,

\begin{gathered} A=17\times12 \\ =204yd^2 \end{gathered}

Now, the cost of carpeting the rectangular room is,

\begin{gathered} C=xA \\ =25\times204 \\ =5100 \end{gathered}

Therefore, the cost of carpeting the room with dimensions 17 yd. x 12 yd is $5100.

6 0
11 months ago
Other questions:
  • NEEEDDD HELPPP PLEEASEEE MATHHHHHH HATESS MEEE!!!!!!
    13·2 answers
  • What’s 21.84 divided by 8
    11·2 answers
  • The cost for 8.2 pounds of raisins is $13.12. How much does each pound cost? $1.60 $1.61 $1.62 $1.63
    14·2 answers
  • 52<br> 5v2.<br> Find the value of x. Write your answer in simplest form.
    9·1 answer
  • Solve for x.<br> 2x squared-36=0
    9·1 answer
  • Complete the function table for y=2.5x−8 .
    9·2 answers
  • Mai’s backpack weighs 9 pounds. Han’s backpack weighs 8.3 pounds. Priya’s backpack weighs 7.75 pounds, and Kiran’s backpack weig
    9·2 answers
  • The points (-1, 5) and (7, r) lie on a line with slope 5/4<br> Find the missing coordinate r.
    10·1 answer
  • I will give brainliest to right answer
    5·1 answer
  • 3 1/5 divided by 1 1/2
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!