Answer:
6/35
Step-by-step explanation:

Divide 7 by 12
which would give you 0.58
so that’s 58%
Step-by-step explanation:
it is negative so the slope must go downwards from left to right. since it is 1/3, for every 3 to the right, you go one down.
195=275-275p
-275 -27
-80=-275p
You do -80 divided by -175 which is 0.45 and your answer is C45%.
We can find the price per arc by dividing the total price by the amount of arc.
so in this case
5625 is the total money spent
and 4.5 is what they get when spending that amount of money
5625 / 4.5
= 1250
The price per arc is $1250
therefore, the answer is $1250.