1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
grin007 [14]
3 years ago
11

How do I solve this problem?

Mathematics
1 answer:
AVprozaik [17]3 years ago
5 0
I'll tell you how to find the answers and just use the give angle measure to solve.

9) angle 11 = angle 14
10) angle 9 + angle 15 = 180
11) angle 10 = angle 3
12) angle 7 = angle 14
You might be interested in
Keisha bought 11 pounds of rice for $5.
Mazyrski [523]

Answer:

$2.20

Step-by-step explanation:

11 pounds of rice for $5.

Divide the $5 by 11.

11 divided by 11 is 1.

So 1 pound of rice is $2.20.

(PS i might be wrong, SO SORRY IF I AM)

5 0
3 years ago
? Liter equivalent to 0,000 000 000 013 cubic kilometers
Amiraneli [1.4K]

<em><u>Question:</u></em>

? Liter equivalent to 0.000 000 000 013 cubic kilometers

How do we do it?´

<em><u>Answer:</u></em>

13 liter is equivalent to 0.000 000 000 013 cubic kilometers

<em><u>Solution:</u></em>

Given that,

? Liter equivalent to 0.000 000 000 013 cubic kilometers

So we have to convert cubic kilometer to liter

<em><u>Use the following conversion factor</u></em>

1\ km^3 = 1000000000000\ liter

Therefore,

0.000 000 000 013\ km^3 = 0.000 000 000 013 \times 1000000000000\ liter\\\\0.000 000 000 013\ km^3 = 13\ liter

Thus, 13 liter is equivalent to 0.000 000 000 013 cubic kilometers

7 0
3 years ago
HELPPPPPPPP PLZZZZZ<br> i will mark you brainliest if your answer is correct
Usimov [2.4K]
In order:
angle 3
definition of an angle bisector
angle 1
transitive property of congruence
5 0
3 years ago
I really need help!!!!!!​
ExtremeBDS [4]

Answer:

y = 1.50x + 4 ;

Step-by-step explanation:

Given that bike rental cost $4 plus $1.50 per hour

From the information given, the change in y per unit change in x is the value of the slope ;

Therefore, Given that total cost = y and x) number of hours

Change in cost per change in number of hours) 1.50 = slope ; intercept = constant = $4

The equation, in slope intercept form :

y = mx + c

y = 1.50x + 4

6 0
3 years ago
What is the solution of log2x+3125 = 3? (1 point)
enot [183]

Answer:

x =  - 1062.5

Step-by-step explanation:

Assuming the equation is:

log(2x + 3125)  = 3

Then taking antilogarithms gives:

2x + 3125 =  {10}^{3}

We simplify on the left to get:

2x + 3125 = 10 \times 10 \times 10

This gives us:

2x + 3125 =1000

We subtract 3125 from both sides to get:

2x = 1000 - 3125

2x = -  2125

x =  - 1062.5

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Nancy purchased some bed sheets for $36. They were on sale for 25% off. What was the original price of the bed sheets
    7·2 answers
  • The distance between Columbus,Ohio and New York City is about 560 miles how many hours would it take the train to travel between
    9·1 answer
  • What is 12/15 simplified
    5·1 answer
  • If there are 2.54 centimeters in 1 inch, how many centimeters are in 500 inches
    7·1 answer
  • What's y in: 21y=(-205) +75+47y
    14·2 answers
  • Anna is making 11 necklaces using 35 beads for each. How many beads (B) are needed to make all of the necklaces?
    12·1 answer
  • Macy’s is having a one-day 25% off special. If Bryan bought $110 worth of items, what would the final bill total after applying
    12·1 answer
  • When Michael was 10 years old, Sam was 14. Sam is now 28 and Michael is 24.​
    9·1 answer
  • Cora is bringing donuts to work as a treat for her co-workers. She buys 12 donuts for $9.96. How much does each donut cost? 30 P
    11·2 answers
  • The formula m =1/2(a+b) gives the mean M of two numbers a and b
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!