Answer: Option B is the cheaper deal (the 12 batteries for $14.76)
===========================================================
Explanation:
For the first deal we can say
3 batteries = 4.80 dollars
3/3 batteries = 4.80/3 dollars .... divide both sides by 3
1 battery = 1.60 dollars
The unit price for the first deal is $1.60 per battery.
----------------------------------
For the second deal we could say
12 batteries = 14.76 dollars
12/12 batteries = 14.76/12 dollars .... divide both sides by 12
1 battery = 1.23 dollars
The unit price for the first deal is $1.23 per battery.
This is the cheaper deal.
----------------------------------
So in short, you're dividing the total cost over the number of items to get the unit price.
P=98 m
l +9=4w
p=2l+2w
98=2(4w-9) +2w
98 = 8w-18+2w
116=10w
w=11,6 m
l = 4w-9 = 4*11,6 -9 = 46,4 -9 = 37,4 m
w=11,6 m
l= 37,4 m
K is 'angle bisector' because it seperated the angle's center.
Hope it helps!
#MissionExam001
Answer:
In 29 1/2 days, the total pipe laid is
mile.
Step-by-step explanation:
The length of pipe laid in 1 day = 1/8 mile
So, the length of pipe laid in half day = half of (1/8 mile)
= 
Now, 29 1/2 days on simplification means 29 and half day.
So, length of pipe in 29 days =
mile
Now adding the length laid in half day = 
So, in 29 1/2 days, the total pipe laid is
mile.