1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
777dan777 [17]
3 years ago
9

2x-10= -6 what is x i need help fast

Mathematics
1 answer:
larisa86 [58]3 years ago
8 0

Answer: 2

Step-by-step explanation: add 10 to both sides so -10+10=0 and -6+10=4

then you have 2x=4 simplify

You might be interested in
A 4-Pack of coffee drinks is $6.90.what is the cost per bottle.
MakcuM [25]

Answer:

$ 1.725

Step-by-step explanation:

4 Pack of coffee = $ 6.90

1 Pack of coffee = $ 6.90 / 4 = $ 1.725

( The word per means " 1 " )

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
I Obviously don't need help but here's a survey answer and you will receive 10 points, Here you go:
sineoko [7]
Oven baked hot cheetos
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of these figures must be a rectangle?
belka [17]

Answer: A parallelogram with at least one right angle

Step-by-step explanation:

3 0
4 years ago
Read 2 more answers
Can somebody give the answer and help explain how they got it?
beks73 [17]
When all three are put together you get a rectangle. Therefore we can use this formula to solve it:
A=lw
=(10.5+12)×15
=22.5×15
=337.5 ft^2

This means C is the answer. Hope this helps.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
( 3X^2 - 5)( 4x^3 +7x + 2).
Cloud [144]

Answer:

12x^{5} + x³ + 6x² - 35x - 10

Step-by-step explanation:

(3x² - 5)(4x³ + 7x + 2)

Each term in the second factor is multiplied by each term in the first factor, that is

3x²(4x³ + 7x + 2) - 5(4x³ + 7x + 2) ← distribute parenthesis

= 12x^{5} + 21x³ + 6x² - 20x³ - 35x - 10 ← collect like terms

= 12x^{5} + x³ + 6x² - 35x - 10

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Estimate the value of this expression by rounding each number to the nearest unit
    9·1 answer
  • Which function is linear?
    14·1 answer
  • You build and sell toy cars for $36 each. So far, you have built 25 toy cars. How many more toy cars will you have to build and
    10·2 answers
  • How do I round up one number ow do I round up one numder
    13·1 answer
  • at the beginning of the year the wrong family car had been driven 14539 miles at the end of the year their car had been driven 2
    9·2 answers
  • What is, 7 3/10+6 1/3+2 7/10?
    11·2 answers
  • 1) Shaley plans to use $200 she earned from her
    9·1 answer
  • Warm-Up: Perpendicular Bisector<br> 1.<br> What is WY? Explain your reasoning.
    9·2 answers
  • Find the circumference for 6 and 8
    11·1 answer
  • Find the perimeter of a 20 cm window
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!