1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ierofanga [76]
3 years ago
8

What is the constant in the following equation? 12 = 3k

Mathematics
1 answer:
stiks02 [169]3 years ago
5 0

Answer:

k = 4

Step-by-step explanation:

12=3k\\\frac{12}{3}=\frac{3k}{3} \\4=k

You might be interested in
Bob is a bus driver, and his monthly salary is $1510. If the New York State income tax rate is 6.45%. How much did the money ded
viva [34]

Answer:

<h2>i. $97.4</h2><h2>ii. $1412.6</h2>

Step-by-step explanation:

step one:

given data

Bob's  monthly salary is $1510

tax= 6.45%

Required

The deduction and his take-home salary

Step two:

let us compute the deduction

=6.45/100*1510

=0.0645*1510

=$97.4

Let us compute his take home

=monthly salary- tax deduction

=$1510-$97.4

=$1412.6

6 0
3 years ago
If f(x) = x/2 + 8, what is f(x) when x = 10? <br> 4<br> 9<br> 13<br> 36
Murrr4er [49]

Solution:

f(10) = 10/2 + 8

f(10) = 5 + 8

f(10) = 13

Best of Luck!

4 0
3 years ago
Rewrite the equation in standard form 2x^2=5x+6
FrozenT [24]

Answer:

2x^{2} =5x+6\\

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Nut Mix Michael and Kevin return to the candy store, but this time they want to purchase nuts. They can't decide among peanuts,
Harrizon [31]
2.5x1.30=3.25
4x4.50=18
2x3.75=7.5
3.25+18+7.5=$28.75 total price
2.5+4+2=8.5lb. total weight
28.75/8.5= 3.38 dollars per pound.
8 0
3 years ago
Find three consecutive integers such that that product of the first and third is one
Tema [17]

Answer:

n = the first

n + 1 = the 2nd

n + 2 = the 3rd

n(n + 2) - (n + 1) = 10(n + 2) + 1

n2 + 2n - n - 1 = 10n + 20 + 1

n2 - 9n - 22 = 0

(n - 11)(n + 2) = 0

If two factors = 0, at least one must = 0.

n - 11 = 0

n = 11

11,12,13

n + 2 = 0

n = -2

-2,-1,0

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Ms Lee is buying bags of mixed dumplings. There are 40 dumplings in each bag . In each bag are 10 pork dumplings. if Ms Lee buys
    9·1 answer
  • W+ 1/2=1/4w + 2 can somebody help me plz
    6·1 answer
  • Which equation can be used to find the measure of angle LJK?
    14·1 answer
  • -5a-5b/a+b<br><br><br> need help now please!!!!
    14·1 answer
  • If there are 48 boys and 32 girls what are all of the possible ratios
    8·1 answer
  • Which coordinate does the axis of symmetry represent?
    14·1 answer
  • Select the statement that does not correctly use probability to describe an event
    5·2 answers
  • Please help me please (Brainliest)<br> Both plz
    7·2 answers
  • (1)Using your answer from above, (170 hives) how much did the almond grower pay for renting the bees when it was $40 per hive? H
    5·1 answer
  • A rectangular rug has perimeter 1388 inches. The length is 34 inches more than twice the width. Find the length and width of the
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!